Dammartin-en-Goële kuşatması sürüyor

Telif hakkı EPA

Charlie Hebdo mizah dergisine yönelik saldırının zanlıları Kouachi kardeşler olduğu düşünülen kişileri kuşatmaya alındığı Fransa'nın kuzeyindeki Dammartin-en-Goële kasabasında büyük bir güvenlik operasyonu yapılıyor.

Polis iki kardeşin, CTF Creation Tendance Decouverte adlı küçük çaplı bir matbaa binasına girdiğini ve en az bir kişiyi rehine aldığını söylüyor.

Kuşatma öncesinde zanlılardan biriyle karşılaşıp konuştuğunu anlatan bir görgü tanığının ifadeleri de bu tahmini doğrular nitelikte.

Fransa İçişleri Bakanlığı kuşatma altındaki silahlı şahıslarla temas kurmaya çalışıldığını açıkladı. Medyada, zanlıların "şehadete hazırız" dedikleri haberleri yer aldı.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Pierre-Henry Brandet, twitter mesajında "bu iş uzun zaman alabilir; saatler, bazen de günlerce sürebilir" dedi.

Telif hakkı BBC World Service

Dammartin-en-Goële kasabası belediye sözcüsü Audrey Taupenas, matbaa binasının yakınındaki okuldaki öğrencilerin, zanlıların telefonla izin vermesi üzerine, öğle saatlerinde boşaltıldığını açıkladı.

Taupenas işgal altındaki matbaa binasında tek bir rehine olduğunu düşündüklerini söyledi. Operasyon hakkında bilgi vermeye yetkili olmayan bir polis de bu sayıyı doğruladı.

Operasyondan bağımsız bir gelişme ise, Fransız polisinin, Paris'de dün ayrı bir olayda bir kadın polisi ateş ederek öldürdüğü düşünülen kişi ile Charlie Hebdo saldırısının zanlısı iki kardeş arasında ilişki bulunduğunu açıklaması oldu.

Telif hakkı BBC World Service
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Paris'in Porte de Vincennes mahallesinde süregiden silahlı saldırı ile Charlie Hebdo saldırısının zanlılarını yakalamak için devam eden büyük polis operasyonunun canlı görüntüleri için videoya tıklayın...

Telif hakkı BBC World Service

Bölgede yaşayanlardan evlerinden çıkmamaları ve ışıklarını yakmamaları istendi.

Telif hakkı BBC World Service

Kasabanın üzerinde çok sayıda helikopter geziyor.

Dammartin-en-Goële sakinlerinden Lyece Imshal BBC'ye "Sokaklar polis dolu. Bütün yollar kesilmiş durumda. Bize evde kalmamızı, dışarı çıkmamamızı söylediler. Herşey bir savaş filmini andırıyor. Her tarafta helikopterler var" dedi.

'Zanlının elini sıktım'

Fransız Haber Ajansı adını yalnızca Didier olarak verdiği bir görgü tanığının bugünkü kuşatmadan önce tesadüfen zanlılardan birinin elini sıkıp konuştuğunu aktardı.

Bir iş için zanlıların sığındığı matbaaya giden görgü tanığı, matbaadan Michel adındaki kişinin kapıya yanında Kalaşnikov'a benzer bir silah üzerinde de kurşun geçirmez yelek olan bir kişiyle birlikte çıktığını anlattı ve şöyle sürdürdü:

"Michel bana yanındakinin polis olduğunu söyledi ve gitmemi istedi. Ben de Michel'in ve adamın elini sıktım. Adam bana 'Git burdan. Sivilleri öldürmüyoruz' dedi. Bu sözlerinden şüphelendim ve polisi aramaya karar verdim. Ne olduğunu anlamadım ama bir gariplik olduğunu farkettim" diyor.

Bu arada Yemen istihbarat örgütünden üst düzey bir yetkili Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Kouachi kardeşlerden birinin 2011'de birkaç ay süreyle Yemen'de kalarak dini eğitim aldığını söyledi. Ancak bu şahsın El Kaide'nin Arap Yarımadası kolunca eğitilip eğitilmediği henüz doğrulanmadı.

Çatışma yaşandı

Şüphelilerin günün daha erken saatlerinde bir araba çaldıktan sonra Paris'in kuzeyindeki 'National 2' otoyolunda polis takibine yakalandıkları ve çatışma çıktığı bildirilmişti.

Paris'in kuzeyindeki Charles de Gaulle uluslararası havaalanının sözcüsü tüm pistlerin hava trafiğine açık olduğunu; ancak inişlerin yalnızca iki güney terminaline yapıldığını açıkladı.

Telif hakkı AFP

Çarşamba günü mizah dergisinin Paris'teki binasına saldıran silahlı kişiler, ikisi polis 12 kişiyi öldürmüş ve olay yerinden kaçmayı başarmıştı.

Saldırının hafta sonunda Fransa çapında dev gösterilerle kınanması planlanıyor.

Porte de Vincennes saldırısı

Bu arada silahlı kişilerin bir Yahudi marketine girerek ateş açması ve en az beş kişiyi rehine alması ardından Paris'de büyük bir güvenlik alarmı sürüyor.

BBC'ye bilgi veren bir kaynak olayda beş kişinin öldürüldüğünü söyledi. Ancak ölüm haberleri yetkililer tarafından ısrarla doğrulanmıyor.

İki krizin ilişkili olduğuna dair bilgiler geliyor.

Fransız medyası polis kaynaklarına dayanarak marketi basanların, günün erken saatlerinde Dammartin-en-Goële kasabasında kuşatılan Charlie Hebdo dergisi katliamı zanlılarına bir şey olursa rehineleri öldürmekle tehdit ettiklerini bildirdi.

Bu olayın ayrıntıları için ilgili haberimize tıklayabilirsiniz.

Telif hakkı BBC World Service

İlgili haberler