Paris: Yüz binler 'birlik yürüyüşü'nde

Telif hakkı AFP

Fransa'da 17 kişinin öldüğü saldırıların ardından Paris'te yüz binlerce kişi ve 50'den fazla ülkenin lideri "Birlik Yürüyüşü" için bir araya geldi.

Republique (Cumhuriyet) Meydanı'nda başlayan yürüyüş, Place De La Nation'da (Ulus Meydanı) sona erecek.

'Birlik Yürüyüşü'ne aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fiistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da katılıyor.

Telif hakkı AFP

Yürüyüşe 1 milyondan fazla kişinin katılması bekleniyor.

Yürüyüşte, ön safta saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınları yer aldı.

Yürüyüş dolayısıyla olağanüstü güvenlik önlemleri alındı, Paris'e takviye birlikler sevkedildi.

Telif hakkı AFP

Yürüyüş güzerhgahındaki binaların tepelerine keskin nişancılar yerleştirildi.

Telif hakkı AFP

Fransa genelinde dün yapılan yürüyüşlere de yaklaşık 700 bin kişinin katıldığı belirtiliyor.

Telif hakkı n

Fransız polisi, mizah dergisi Charlie Hebdo ve bir Yahudi süpermarketinde saldırı düzenleyen kişilerin olası suç ortaklarını arıyor.

Telif hakkı n

Çarşamba günü Cherif ve Said Kouachi adlı Cezayir asıllı iki kardeş Charlie Hebdo'nun binasına saldırı düzenlemişti. Saldırıda 12 kişi öldü.

Kouachi kardeşler, 53 saat sonra, girdikleri bir matbaada öldürüldü. Kouachi kardeşlerin rehin aldığı iki kişi kurtarıldı.

Bu olayın hemen ardından, polis Paris'te Kouachi kardeşlerle ilişkisi olduğu belirtilen Amedy Coulibaly'nin 20 kadar kişiyi rehin tuttuğu Yahudi gıda marketine operasyon düzenledi. Coulibaly öldürüldü. Rehinelerden dördünün operasyondan önce öldüğü bildirildi.

Telif hakkı n

Polisin suç ortağı olduğu şüphesiyle aradığı Amedy Coulibaly'nin imamlı nikahlı karısı Hayat Boumeddiene'nin Türkiye üzerinden Suriye'ye gittiği belirtiliyor.

Anadolu Ajansı'na göre, Milli İstihbarat Teşkilatı, 2 Ocak'ta Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan İstanbul'a geldiği belirtilen Hayat Boumeddiene'nin Suriye'ye geçtiği bilgisinin Fransız makamlarına iletildiğini duyurdu.