Cumhuriyet gazetesi hakkında soruşturma

Telif hakkı AFP

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesi hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmanın "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla başlatıldığı bildiriliyor.

Hürriyet gazetesi, "savcılığın gazetenin iki yazarını ifadeye çağıracağı öğrenildiğini" duyurdu.

Cumhuriyet Çarşamba günün Charlie Hebdo dergisinin son sayısının bir bölümünü sayfalarında yayınlamıştı.

Çağlayan Adliyesi önünde gösteri

Bu arada İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan bir grup, Cumhuriyet gazetesinin Charlie Hebdo dergisinin saldırıya uğramasından sonra basılan ilk sayısını Türkçede yayımlamasını protesto etti.

BBC Türkçe'den Rengin Arslan'ın haberine göre grup aynı zamanda mizah dergisinin kapağına köşelerinde yer veren Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya için suç duyurusunda bulundu.

Grup adına basın açıklaması yapan Adem Özköse, "Fransa'daki Charlie Hebdo dergi müsveddesinin bizim her şeyimiz olan Resulullah'a hakaret etmesiyle ile dayanışmak için Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya kendi köşelerinde Cumhuriyet gazetesinde Resullullah olduğu iddia edilen bir çizgiyi yayımlayarak en nazik ifadeyle büyük bir alçaklığa, terbiyesizliğe, ahlaksızlığa imza atmışlardır" dedi.

Telif hakkı RENGIN ARSLAN
Image caption Çağlayan Adliyesi önünde Cumhuriyet gazetesini protesto edenlerden bir kişinin elinde "Cumhuriyet eğer sen Charlie'ysen ben de Kouachi'yim" yazılı döviz vardı.

Grup açıklama sırasında sık sık tekbir getirdi ve "Ceyda, Hikmet hesap verecek" sloganı attı.

Basın açıklamasında konuşan Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya ise Cumhuriyet gazetesinin derginin bir kısmını, köşe yazarlarının ise derginin kapağını yayımlamasını "terörizm" olarak niteledi.

Kaya konuşmasında Charlie Hebdo saldırısının failleri olan Kouachi kardeşler için şunları söyledi: "Bilhassa Said ve Cherif Kouachi kardeşlerimize rahmet diliyorum Rabbim mekanlarını cennet kılsın. Onları İslam'ın izzeti için ödedikleri bedel ve fedakarlıklarından dolayı onları cennetiyle mükâfatlandırsın.

Telif hakkı RENGIN ARSLAN

Eyleme katılmak için Eyüp'ten gelen Abdullah Temizsoy ise BBC Türkçe'nin sorusu üzerine eyleme neden geldiğini anlattı: "Sadece resmedilmesi değil, hiciv yoluyla hakaret edilmesi sorun. İslam'a hakaret bu. Bizim inancımızda değil karikatürü resminin bile çizilmesi hakaret. Şiddetle telin ediyorum bunu."

Charlie Hebdo geçen haftaki saldırıdan sonra yayımlanan ilk sayısında ise Muhammmed Peygamber'i kapağına taşımıştı.

Türkiye'de Charlie Hebdonun dün çıkan sayısından bir seçkiyi Türkçe olarak taşıyan Cumhuriyet gazetesi bu seçkide kapağa yer vermemiş ancak köşe yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan bu kapağa köşelerinde yer vermişlerdi.

İlgili haberler