Charlie Hebdo Fransa'da kısa sürede tükenince yeniden basıldı

Telif hakkı Getty

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun, kapağında Muhammed Peygamber karikatürünün ağlar halde tasvir edildiği son sayısı piyasaya çıktı.

İnsanlar Fransa'da bayiler önünde sabah çok erken saatlerde uzun kuyruklar oluştururken, bazı yerlerde derginin tükendiği görüldü.

Normalde 60 bin basılan haftalık derginin, saldırıdan sonraki bu son sayısı 3 milyon basıldı ve altı farklı dile çevrildi. Dergi bayilerde kısa sürede tükenince, 2 milyon kopya daha basılmasına karar verildi.

Derginin gelirinin saldırıda ölenlerin ailelerine gideceği bildirildi.

Guardian gazetesinin Paris'teki muhabiri kendi gazete bayisinin aşırı talep nedeni ile dergiyi sadece düzenli müşterilerine satmaya başladığını söyledi.

Telif hakkı AFP
Image caption Bir gazete bayisindeki yazıda "Charlie Hebdo bitti. Bir sonraki parti Perşmebe, Cuma, Cumartesi gelecek" yazıyor.

Radikal İslamcı iki kişinin silahlarla bastığı dergide aralarında karikatüristlerin, dergi çalışanlarının ve polislerin olduğu 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırıdan sonra ülkede yaygın protesto eylemleri düzenlenmiş, insanlar ellerinde "Je Suis Charlie" (Ben Charlie'yim) yazan dövizler ile sokağa çıkmıştı.

Gazete bayiileri Fransız medyasına okurlardan yüksek sayıda dergi siparişi aldıklarını söylerken, Paris'te bulunan bayilerin birinde derginin 30 dakika içinde tükendiği bildirildi.

Telif hakkı AFP
Image caption Saldırıya uğrayan Charlie Hebdo ekibine ev sahipliği yapan ve teknik destek sunan Liberation gazetesi birinci sayfasında dergi kapağını bastı.
Telif hakkı Reuters

Daha önce dinle ilgili tartışmalı karikatürler yayınlayan dergi, özellikle Muhammed Peygamber'i resmettiği ve mizaha konu ettiği için tehditlere ve saldırıya maruz kalmıştı.

Son sayının kapağında ağlayarak elinde "Je Suis Charlie" (Ben Charlie'yim) yazısı tutan Muhammed Peygamber görülüyor ve karikatürün üzerinde de, "Tout est pardonne" (Her şey affedildi) yazıyor.

Geçen hafta Charlie Hebdo binasına düzenlenen saldırıda ikisi polis 12 kişi öldürülmüştü.

İlgili haberler