Muhammed Peygamber karikatürüne erişim engeli

Telif hakkı Reuters

Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi aldığı kararla Charlie Hebdo dergisinin bugünkü sayısının kapağında yer alan Muhammed Peygamber tasvirini yayınlayan bazı internet sitelerinin ilgili bölümüne erişimin engellenmesine karar verdi.

Diyarbakır Barosu'na kayıtlı Avukat Ercan Ezgin, Charlie Hebdo dergisinin Türkiye’de yayınlanmasının yasaklanması talebiyle mahkemeye başvuruda bulunmuştu.

Derginin bugün çıkan sayısının kapağında, gözü yaşlı Muhammed Peygamber elinde “Je Suis Charlie” (Ben Charlie’yim) yazılı bir dövizi tutuyor. Kapağın üst kısmında ise “Tout est pardonne” (Her şey affedildi) yazıyor.

Avukat Ezgin'in mahkemeye başvurusunda gerekçe ise “Basın-yayın yoluyla dini değerlerinin aşağılanması” olarak belirtiliyordu.

Ezgin, suç duyurusu dilekçesinde “Charlie Hebdo Dergisi, 12 kişinin öldüğü saldırının ardından ilk sayısını bugün çıkaracak. Derginin, saldırı sonrası ilk sayısında kapakta yine Peygamber Efendimizin olması büyük tepkilere neden olacaktır. Kullanılan bu ifadeler ve karikatür toplumda inanç çatışması oluşturacak, farklı görüş ve inançtaki kişilerin birbirlerine karşı hislerinin değişmesine sebep olacaktır" ifadeleri yer alıyordu.

T24 internet portalı ise yayın yasağının basında yer almasının ardından derginin son sayısının tamamını kapakla beraber Türkçe olarak yayınladı.

Doğan Haber Ajansı ise t24, birgun.net, internethaber ve thelira.com internet sitelerinin ilgili sayfalarına erişimin engellendiğini yazdı.

Yalçın Akdoğan'ndan tepki

Bu arada Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Twitter hesabından "Yüce Peygamberimize atfen şekiller yayınlayarak Müslüman'ların kutsallarını hiçe sayanlar açık bir tahrik ve provokasyon içindedir" dedi.

"Dinlere saldırabilmekle övünen densizler İslamafobiyi kızıştırıyorlar. Bu zihniyet hangi aracı kullanırsa kullansın dünya barışına tehdittir" diye yazan Akdoğan, "Toplumun değerlerini sorumsuzca hedef alanların içindeki kin/nefreti basın veya sanat formunda dışavurması saldırganlığın vasfını değiştirmez" dedi.

Charlie Hebdo'nun son sayısı Türkiye'de

Telif hakkı cumhuriyet

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun, kapağında Muhammed Peygamber karikatürünün yer aldığı son sayısıdan dört sayfalık bir seçki, Cumhuriyet gazetesi tarafından Türkçe olarak yayımlandı.

Gazete Muhammed Peygamberli kapağı "uzun istişareler sonunda" yayımlamama kararı aldığını açıkladı.

Gazete polisin, günün ilk saatlerinde Cumhuriyet gazetesini taşıyan kamnyonları matbaa çıkışında durdurduğunu, kapağın seçkide yer almadığının kontrol edilmesinin ardından dağıtıma izin verildiğini duyurdu.

Polisin kamyonları durdurması Meclis gündemine de geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için verdiği soru önergesinde polisin kamyonları durdurarak kontrol etmesinin basın özgürlüğüne bir müdahale olup olmadığı soruldu.

Sosyal medyada ise gazeteye ve kapağı köşesinde yayınlayan gazetenin köşe yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya'ya yönelik tepkiler, hakaret ve tehdit dolu mesajlar paylaşıldı.

#ÜlkemdeCharlieHebdoDağıtılamaz etiketi dünyada en çok paylaşılanlar arasına girdi.

Cumhuriyet gazetesi önünde eylem

Çarşamba akşam saatlerinde Cumhuriyet gazetesi önünde bir araya gelen küçük bir grup gazeteyi protesto etti.

Gösteride üzerinde 'Hüzünlenme Ya Resullah Bu Ümmet Seninle' yazılı bir pankart taşındı.

Göstericiler "Kouachi Kardeşler onurumuzdu" sloganı attı.

Protestocular ilerleyen saatlerde gazete önünden ayrıldı.

İlgili haberler