Almanya'da iki Türk vatandaşına gözaltı

Telif hakkı Reuters

Almanya'da polis, başkent Berlin'deki 12 noktada düzenlediği baskınlarda iki Türk vatandaşını gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişlilerin radikal İslamcı gruplarla bağlantılı olabileceğinden şüphelenildiği ifade edildi.

Sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen operasyonun aylar süren istihbarat toplama çalışmalarının ardınan gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

Alman polisinden yapılan açıklamada yürütülen istihbarat çalışması kapsamında yaşları 31 ile 44 arasında değişen beş Türk vatandaşnın takibe alındığı belirtildi.

Almanya'da bir saldırı hazırladığına dair işaretler olmadığını vurgulayuan yetkililer "Suriye'de çok ciddi bir şiddet eylemi hazırlığındaydılar" dedi.

Reuters'ın haberine göre Almanya emniyeti sözcüsü, gözaltına alınanların Suriye'ye göndermek üzere militan bulan bir "terör hücresine" bağlı çalışıyor olabileceğini ifade etti.

Charlie Hebdo ile bağlantılı değil

Polisten yapılan açıklamada bugünkü operasyonun geçen hafta Fransa'nın başkenti Paris'teki Charlie Hebdo mizah dergisinin ofisine yapılan saldırı ile bağlantılı olmadığını da vurguladı.

Açıklamada, "Charlie Hebdo saldırıları ile ilgili Almanya'da bir hazırlık yapıldığına dair herhangi bir ipucu yok" dendi.

Berlin'deki baskınlarda 250'ye yakın polis görev yaptı.

Fransa'da 12 gözaltı

Telif hakkı AFP

Fransa'da ise Paris saldırılarını gerçekleştiren kişilere destek verdiği iddia edilen 12 kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

AFP'ye konuşan bir yargı kaynağı, bu kişilerin, saldırganlara olası bir lojistik destekte bulunup bulunmadıklarıyla ilgili sorgulandıklarını belirtti.

Fransız TV kanalı İTele polisin Paris bölgesinde beş ayrı noktaya baskın yaptığını söyledi.

TV kanalı, polisin baskınları Montrouge, Grigny, Chatenay-Malabry, Epinay-sur-Seine and Fleury-Merogis'de gerçekleştirdiğini aktardı.

Geçen hafta Paris'te gerçekleştirilen saldırılarda 17 kişi ölmüştü.

İlgili haberler