Ali İsmail Korkmaz protestoları: İstanbul ve Ankara'da polis müdahalesi

Telif hakkı AFP

Eskişehir'de Gezi protestoları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında, sanıklara verilen hapis cezalarının yetersizliğine tepki için İstanbul ve Ankara'da düzenlenen gösterilere polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) aktardığına göre, Ankara'da Kızılay Güvenpark'ta toplanan yaklaşık 100 kişilik grup davayı eleştiren bir basın açıklaması yaptı. Daha sonra toplu olarak yürümek isteyen kalabalık çevik kuvvet ekiplerinin engeliyle karşılaştı.

Polis anonslarla gruba dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Grubun dağılmaması üzerine de çevik kuvvet ekipleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. DHA, olaylarda 13 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

İstanbul Kadıköy'de de mahkeme kararını protesto için sokaklara çıkan gruba polis yine tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edip 10'a yakın kişiyi gözaltına aldı. Göstericiler polise havai fişekle karşılık verdi.

TIKLAYIN: Ali İsmail Korkmaz davasında 'kasten öldürme' yok

Ali İsmail Korkmaz davasının sonucu Eskişehir, Artvin, İzmir, Antalya, Adana, Samsun, Kocaeli ve Çanakkale'de de protesto edildi.

Birgün gazetesi internet sitesi, İzmir'de polisin Gündoğdu Meydanı'nın önünü kapattığını bunun üzerine göstericilerin polis barikatı önünde oturma eylemi düzenlediklerini aktardı.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Ali İsmail Korkmaz davasında 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istenen Mevlüt Saldoğan'ı 'kasten yaralama ile ölüme sebebiyet vermekten' suçlu bulup iyi niyet indirimine gitti. Saldoğan'a 10 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Emel Korkmaz: 'Lanet olsun böyle adalete'

Tutuksuz yargılanan polis Yalçın Akbulut, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklanmasına karar verildi. Akbulut'un cezası indirimle beraber 10 yıl olarak belirlendi.

Polis memurları Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin ise delil yetersizliğinden beraat etti.

Telif hakkı AFP

Sivil sanıklar fırıncı İsmail ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever'e 'yaralama suçundan' 8'er yıl hapis cezası verilirken cezaları yine iyi hal nedeniyle 6'şar yıl 8'er aya indirildi.

Ebubekir Harlar'un 6 yıl 8 ay hapis cezası da 'suç yardım düzeyinde' olduğundan 3 yıl 4 aya indirildi.

Harlar, tutukluluk süresi göz önüne alınarak tahliye edildi.

Mahkeme kararının açıklanmasından sonra Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, "Lanet olsun böyle adalete" sözleriyle dava sonucuna tepki gösterdi.

Kanal D Ana Haber'e de konuşan Emel Korkmaz, "Benim beklediğim karar bu değildi. Bu kararı verenler yataklarında rahat uyuyabilecekler mi?" dedi.

İlgili haberler