İngiltere'den Türkiye'ye IŞİD övgüsü

Telif hakkı AFP

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "mütevazı sözlerine karşın" Türkiye'nin sınırdan geçerek Suriye'ye gitmek isteyen yabancı cihatçılar konusunda "harika bir iş çıkardığını" söyledi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı koalisyona üye 21 ülkenin Londra'da buluşarak Irak ve Suriye'de geniş alanları kontrol eden gruba karşı stratejisini konuştuğu toplantının ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Hammond ve Irak Başbakanı Haydar el Abadi ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerden gelen bir soru üzerine Hammond, Başbakan Davutoğlu'nun bu sabah İngiliz gazetelerinde yer alan bir röportajında sarf ettiği "Suriye sınırını kapatmamız mümkün değil" sözlerini hatırlattı.

Independent gazetesi röportajı "Gönüllü cihatçıların Suriye'ye akını 'durdurulamaz' " başlığı ile vermişti.

Hammond yabancı savaşçıların gruba katılımının önlenmesi hakkında konuşurken şunları söyledi:

"Türklerle de çalışıyoruz... Türkiye başbakanının bu sabahki mütevazı sözlerine karşın Türkiye, sınırını geçerek Suriye'ye gitmek isteyenleri durdurmak konusunda harika bir iş çıkarıyor" diye konuştu.

Hammond "Elbette Türkiye başbakanı kesinlikle haklı, o sınırın doğası gereği yüzde 100 başarı sağlayamazlar, ama çok iyi iş çıkarıyorlar" dedi.

Irak silah istiyor

Toplantıya katılan Irak Başbakanı Haydar el Abadi koalisyon güçlerinin Irak'ın arkasında olduğunu söyledi.

Abadi'nin altını çizdiği noktalardan biri de Irak ordusuna yapılacak olan silah yardımı idi.

Abadi, Çarşamba günü Associated Press haber ajansına verdiği mülakatta "Neredeyse kendi başımızayız. Çok fazla şey söylendi, konuşuldu ama sahada çok az şey var" demişti.

Bugünkü basın toplantısında ise Irak başbakanı "Daha fazla destek istedim ve bence çağrım farkedildi" diye konuştu.

Telif hakkı AP

Abadi düşen petrol fiyatlarının Irak'ın bütçesinde "felaket" etkisi yarattığını söyleyerek "Askeri zaferimizin bütçe ve mali problemler nedeni ile yok olduğunu, durumun tersine döndüğünü görmek istemiyoruz" diye konuştu.

Başbakan silahlarla ilgili ödemelerin ertelenmesini istediğini ve buna olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

Hammond da silah konusunda destek olacaklarının altını çizdi.

IŞİD komutanlarının yüzde 50'si öldürüldü

Toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, koalisyonun saldırıları sayesinde IŞİD'in ilerleyişinin durduğunu hatta bazı yerlerde geriye gittiğini söyledi.

Kerry, IŞİD'in en üst düzey komutanlarından yaklaşık yarısı ile binlerce militanının öldürüldüğünü ve aşağı yukarı 700 kilometre kadar alanın IŞİD'den geri alındığını söyledi.

Ancak Kerry, IŞİD ile mücadele konusunda "Bu kestirme yolların bulunmadığı devasa bir görev" diye konuştu.

"IŞİD bir Suriye ve Irak sorunu değildir, IŞİD küresel bir sorundur" diyen Kerry, "Bu nedenle küresel bir karşılık gerekmektedir." diye konuştu.

İlgili haberler