Libya'da Türklerin de kaldığı otele saldırı: En az 8 ölü

Telif hakkı ALI TAWEEL

Libya'da silahlı saldırganların, yabancı müşterilerin de kaldığı bir otele saldırarak beşi yabancı, en az sekiz kişiyi öldürdükleri belirtiliyor.

Saldırının ardından otelin içinde etrafı sarılan dört saldırganın ise kendini havaya uçurduğu öne sürülüyor.

Trablus'taki Corinthia otelinin lobisinde birden fazla saldırganın etrafa ateş açtığı, otelin önünde de bomba yüklü bir aracın patladığı bildiriliyor.

Ölenlerden üçünün otel koruması olduğu belirtiliyor. Saldırıda hayatını kaybeden yabancıların ise hangi ülke vatandaşı oldukları açıklanmadı.

Otel çalışanları ve müşteriler arka kapıdan kaçtığı için can kaybının büyük olmadığı belirtiliyor.

El Vasat haber sitesinin üst düzey bir güvenlik yetkilisine dayandırdığı habere göreyse silahlı dört saldırgan, etrafları güvenlik güçlerince sarıldıktan sonra otelin içerisinde kendilerini havaya uçurdu.

Habere göre güvenlik güçleri cesetlerden birinin üzerinde patlamamış halde bombalarla sarılı bir kemer buldu.

Otelin güvenliğinden ismini vermeyen bir kaynak ise "birkaç gün önce" otele "binayı boşaltmaları" yönünde bir tehdit geldiğini söyledi.

Bir görgü tanığı olayı BBC'ye "Birden silah sesleri duydum ve insanların bana doğru koştuğunu gördüm, hepimiz (otelin) arkasından yer altı garajından kaçtık. Bundan sonra otele giriş çıkışlar kapatıldı" diye anlattı.

IŞİD üstlendi

Otelden bir çalışanın AP ajansına verdiği bilgiye göre burada Türk, İtalyan ve İngiliz müşteriler kalıyordu ancak saldırı sırasında bina büyük ölçüde boştu.

IŞİD'le bağlantısı olduğu bilinen bir Twitter hesabı, saldırıyı üstlendi.

Ancak bu iddiayı doğrulatmak henüz mümkün olmadı.

Hesaptan atılan tweetlerde saldırının 1998'de Afrika'nın doğusunda gerçekleşen iki ABD büyükelçiliği saldırısından sorumlu tutulan Ebu Enas El Libi isimli Libyalı bir cihatçının intikamını almak için yapıldığı yazıldı.

Libi 2 Ocak'ta ABD'de bir hastanede hayatını kaybetti.