New York'ta kar fırtınası tedbirleri aşırıya mı kaçtı?

Telif hakkı AP

ABD'nin kuzeydoğusunu vuracağı belirtilen ve başta New York ile Boston şehirlerini etkisi altına alacağı düşünülen Juno kar fırtınası beklendiği kadar büyük bir kar yağışına yol açmayınca, özellikle New York'ta alınan yoğun önlemler tartışma konusu oldu.

Fırtınayı bekleyen şehirde okullar Çarşamba gününe kadar tatil edilmiş ve özel araçların trafiğe çıkması yasaklanmıştı. Metronun da kapatıldığı şehirde ulaşım neredeyse imkansız hale geldi.

60 milyon kişiyi etkilediği düşünülen önlemler için 'Aşırıya mı kaçıldı?' sorusunu yanıtlayan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, "Sonra üzülmektense tedbirli olmak iyidir diyebileceğimiz bir senaryoyu yaşıyoruz" dedi.

New York halkının güvenliğini sağlamak için ne gerekiyorsa yaptıklarını söyleyen de Blasio, "Bu kar fırtınasını ucuz atlattık" diye konuştu.

Telif hakkı AP
Image caption New York Belediye Başkanı de Blasio: Sonra üzülmektense tedbirli olmak iyidir diyebileceğimiz bir senaryoyu yaşıyoruz.

New York'ta yollar kar yağışından fazla etkilenmese de şehrin bazı bölgelerinde kar kalınlığının 60 santimetreyi aştığı ifade ediliyor.

BBC'nin New York'taki muhabiri Nick Bryant, alınan tedbirler nedeniyle kentin adeta hayalet şehre dönüştüğünü, metronun ilk kez kar nedeniyle kapatıldığını, insanların uyarıları dinleyerek evlerine çekildiğini söyledi.

ABD Ulusal Hava Hizmetleri, hava şartlarının bundan sonra daha iyiye gideceğini söylese de "Hâlâ günlük yaşamı olumsuz etkileyecek kar yağışları ve tipi riski bulunuyor" dedi.

Bazı yetkililer kar fırtınasının "tarihi şiddette" olacağını söylerken, bazı meteoroloji uzmanları fırtınanın beklendiği kadar kuvvetli olmayabileceğini belirtmişti.

İlgili haberler