İsrail: Hizbullah'tan 'Şiddet istemiyoruz' mesajı aldık

Telif hakkı Reuters

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, Lübnan'ın güneyinde şiddetlenen çatışmaların ardından Şii Hizbullah hareketinden bir mesaj aldıklarını açıkladı. Yalon, Hizbullah'ın bölgede daha fazla şiddet istemediğini öne sürdü.

Bu sabah gazetecilere bir açıklama yapan Yalon, mesajın Lübnan'la aralarındaki sınır bölgesinde görev yapan Birleşmiş Milletler (BM) barışgücü (UNIFIL) aracılığıyla gönderildiğini ima etti. Hizbullah'tan ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Hizbullah'ın dün İsrail ordusuna ait bir konvoya düzenlediği saldırıda iki asker ölmüştü. İsrail saldırı sonrası Lübnan'ın güneyindeki bazı bölgeleri topçu ateşine tutmuş, bölgedeki İspanyol bir BM barışgücü askeri kimin açtığı belli olmayan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

İsrail Savunma Bakanı Yalon, dünkü saldırının ardından askeri güçlerinin alarm konumunda olduğunu açıkladı.

Lübnan medyası da İsrail savaş uçaklarının sınır köylerinde uçuşlar yaptığını bildirdi.

Bölgede gerginlik arttı

Bölgede gerginlik, İsrail'in 18 Ocak'ta düzenlediği hava saldırısında İranlı bir generalin ve Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütünün bazı mensuplarının ölmesi ile artmıştı.

Hayatını kaybedenler arasında, Hizbullah'ın askeri kanadının eski lideri olan ve 2008'de Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen bir bombalı saldırıda ölen İmad Mugniye'nin oğlu Cihad Mugniye de vardı.

Hizbullah da dünkü saldırı ile İsrail'e misillemede bulunduğunu bildirmişti.

İlgili haberler