Karda ateş yaktığı için atılan temizlik görevlisi işe geri alındı

Çin'de dondurucu kış koşullarında ısınmak için sokakta ateş yakan temizlik görevlisi, önce işten atıldı ama sonra kamuoyunda doğan büyük tepki üzerine yeniden işine döndü.

Çin medyasının bildirdiğine göre, Ding Quan'ın çalıştığı Xian Golden Medal adlı şirket, "insanlık dışı ve haksız" olarak nitelenen kararını geri çekti ve 59 yaşındaki temizlik görevlisi yeniden işe aldı.

Ding yaktığı ateşte eldivenlerini ve paltosunu kurutmaya çalışırken arabasıyla olay yerinden geçmekte olan müdürü, temizlik görevlisinin ateş başında resmini çekmişti.

Ding'e hava kirliliğiyle mücadele ve güvenlik kurallarını çiğnediği için işine son verildiği bildirilmişti.

Çin'de yayımlanan Metro News gazetesine olayı anlatan Ding, kuzeydeki Şensi kentinde sabah 6'da sokakları temizlemeye başladığını ve üç saat çalıştıktan sonra bir grup insanı ateş başında gördüğünü ve onlara katıldığını söyledi. 20 dakika kadar ateşin başında kalan Ding'e, daha sonra müdürü, derhal ateşi söndürmesi gerektiğini bildirdi.

Ding Quan'ın işten atılması, Çin sosyal medyasında sokak temizliği görevlilerinin kötü çalışma koşulları hakkında büyük tartışmalara yol açtı.