Greste: Tutuklu arkadaşlarım için çok endişeliyim

Telif hakkı AP

Mısır'da hapse mahkum edildikten sonra Avustralya vatandaşı olduğu için salıverilerek sınır dışı edilen Al Jazeera muhabiri Peter Greste, hala tutuklu bulunan iki iş arkadaşının salıverilmesi için Mısırlı yetkililere çağrıda bulundu.

Greste, Mısır'da 400 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmasının ardından, Al Jazeera kanalına röportaj verdi.

Özgür olduğu için "ferahlık duyduğunu" belirten Greste, hapisteki iki arkadaşı Bahir Muhammed ve Muhammed Fehmi içinse "inanılmaz derecede endişelendiğini" belirtti.

Mısırlı yetkililer tarafından pazar günü uçağa bindirilen Greste'nin Kıbrıs üzerinden Avustralya'ya gideceği bildirilmişti. Al Jazeera röportajın nerede yapıldığını belirtmedi.

Üç Al Jazeera çalışanı 29 Aralık 2013'te tutuklanmış, ardından "yalan haber yaymak" ve "ulusal güvenliği tehlikeye atmak" suçlamaları ile 7 ila 10 yıl hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Salıverilmesinin Mısır için "büyük bir adım" olduğunu belirten Greste, arkadaşları için de aynı yolun izleneceğini umduğunu belirtti.

"Fehmi her an serbest kalabilir"

Greste Mısır'da Kasım ayında çıkarılan bir yasaya dayanarak sınır dışı talebinde bulunmuş ve bu talebi kabul edilmişti.

Bu yasaya göre yabancı ülke vatandaşı olan tutuklu ve hükümlüler, kendi ülkelerinde yargılanmayı veya hapis cezasını orada çekmeyi talep edebiliyor.

Hala tutuklu bulunan Muhammed Fehmi de aynı şekilde serbest kalabilir.

Telif hakkı Reuters

Mısır ile birlikte Kanada vatandaşlığı bulunan Fehmi de sınır dışı talebinde bulunmuştu.

Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Fehmi'nin serbest bırakılmasının an meselesi olduğunu belirtti, ancak belirli bir zaman vermekten kaçındı.

Sadece Mısır vatandaşı olan Bahir Muhammed'in ise salıverilmesi zor görünüyor.

Peter Greste, "Eğer ben salıverildiysem, serbest bırakılmak onların da hakkı" dedi.

Pazar günü salıverilmeyi beklemediğini ve haberi duyunca çok karışık duygular hissettiğini belirten Greste "Hissettiğim heyecan ve ferahlığın yanında, hapishanede aile gibi olduğumuz dostlarıma, iş arkadaşlarıma veda etmek zorunda olmanın gerçek stresini yaşadım" diye konuştu.

Üç gazetecinin yargılandığı dava kapsamında birkaç öğrenci de tutuklu bulunuyor.

Öğrenciler Al Jazeera için çalıştıklarını reddediyor, ancak telefonlarıyla çektikleri görüntülerin Al Jazeera tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'ne göre dünyada tutuklu gazeteci sayısı 165. Bunlardan 15'i Mısır'da tutuklu bulunuyor.

İlgili haberler