Fransa'da cihatçı şüphesiyle 8 gözaltı

Telif hakkı AFP

Fransa İçişleri Bakanı Barnard Cazeneuve bir dizi baskın yapan polisin, Suriye'deki İslamcı örgütlere militan topladıklarından kuşkulanılan 8 kişiyi gözaltına aldığını açıkladı.

Bakan, Paris ve Lyon'daki operasyonların Ocak ayındaki Charlie Hebdo saldırısıyla ilgisi olmadığını da söyledi.

Fransa, mizah dergisi Charlie Hebdo ile bir Yahudi süpermarketinde 17 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan saldırılardan bu yana alarmda.

Fransız yasalarına göre zanlılar mahkemeye çıkarılmadan 96 saat, yani 4 gün gözaltında tutulabiliyor.

Bir basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Cazeneuve, gözaltına alınan 8 erkeğin Fransız gençlerini Suriye'deki cihad davasına kazandırmak için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bakan, "Terörizmle mücadele aynı zamanda zamana karşı da bir yarış" diye konuştu.

'Suriye sorunu'

Fransa hükümeti Suriye ve Irak'da İslamcı örgütlerde savaşmaya giden Fransız vatandaşlarının sayısının tahminen 400 olduğunu, ülke içinde örgütleme çalışmalarını yürüten hücrelerin de yaklaşık 900 kişiyle ilişkisi olduğunu düşünüyor.

İçişleri Bakanı şu anda terör suçlamalarıyla açılmış 161 hukuki süreç bulunduğunu, bu dosyalarda 547 zanlının adının geçtiğini söyledi.

Bugün açıklanan gözaltılardan önce geçen hafta da Fransa'nın güneyinde Lunel adlı küçük bir kasabada 5 kişi cihatçı bir hücreye mensup oldukları şüphesiyle gözaltına alınmıştı.

Fransa'nın güneyinde kamusal alanlar, okullar, sinagoglar ve camileri korumak için 10 binden fazla asker konuşlandırıldı.

İlgili haberler