BM: Ukrayna'daki son çatışmalar felaket düzeyinde

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'nın doğu bölgesinde son bir gün içinde 15'i aşkın sivilin öldüğü ve onlarca insanın da yaralandığı haberleri gelirken, Birleşmiş Milletler yeniden alevlenen çatışmaların felaket düzeyinde olduğunu bildirdi.

Hükümet ve Rusya yanlısı isyancı güçlere bağlı kaynaklar son ölümlerin Donetsk ve Luhansk bögelerinde meydana geldiğini bildirdi.

Ukrayna ordusu, stratejik Debaltseve kenti yakınında da isyancılarla çarpışan askerlerden beşinin öldüğünü açıkladı.

Son haftalarda isyancı birliklerin giriştikleri yeni saldırılar yoğunlaşırken, siviller arasında kayıplar da artıyor.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Ra'ad el Hüseyin, silahlı çatışmalarla ilgili uluslararası savaş hukukunun Ukrayna'da açıkça çiğnendiğini belirtti.

El Hüseyin, "Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde otobüs durakları, kamu ulaşım araçları, pazarlar, okullar, anaokulları, hastaneler ve yerleşim merkezleri savaş alanı haline geldi. Çatışmaların daha da tırmanması doğu Ukrayna'da savaşın ortasında yaşayan 5,2 milyon insan açısından felaket olacak." dedi.

BM'ye göre Ukrayna'daki çatışmalarda ölenlerin sayısı 5 bin 350'yi geçti. 12 binden fazla insan da yaralandı.

Telif hakkı RIA Novosti

Bu arada Kiev hükümeti Rusların Ukrayna'ya girmek için kullanabilecekleri belgeleri sınırlayıcı yeni kurallar getirdi. Bu adımın Moskova-Kiev ilişkilerini gerginleştireceği belirtiliyor.

1 Mart'tan itibaren Rusların, Ukrayna'ya girebilmek için nüfus cüzdanı göstermeleri yeterli olmayacak; pasaport göstermeleri de gerekecek.

Poroşenko: ABD'den silah yardımı gelir

Bu arada Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya yanlısı isyancı güçlerle mücadelelerine destek için, ABD'den silah yardımı geleceğine en ufak şüphesi olmadığını bildirdi.

Telif hakkı AP

Poroşenko, Ukrayna'nın doğusunda, hükümet güçlerinin kontrolündeki bir kente yaptığı ziyaret sırasında ülkesinin kendisini savunmak için desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama Ukrayna'ya silah yardımı yapılmasına karşı çıkmıştı. Ama hafta başında Amerikan yönetiminden bir üst düzey yetkili çatışmalardaki tırmanış yüzünden Beyaz Saray'ın Ukrayna politikasını gözden geçirdiğini bildirmişti.

İlgili haberler