Esad BBC'ye konuştu: IŞİD'e hava harekatı konusunda bilgilendiriliyoruz

Telif hakkı bbc
Image caption Esad BBC muhabiri Jeremy Bowen'ın sorularını yanıtladı

Suriye lideri Beşar Esad, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılmayacaklarını ancak hava akınları konusunda Irak ve başka üçüncü ülkeler üzerinden bilgi akışının sürdüğünü söyledi.

Şam'da BBC'nin sorularını yanıtlayan Esad, IŞİD konusunda işbirliğine karşı olmasalar da Amerikalı yetkililerle görüşmeyeceğini belirtti.

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Beşar Esad, "Çünkü onlar, kuklaları olmayan hiç kimseyle konuşmazlar. Şimdi bizim egemenliğimizde olduğu gibi uluslararası hukuku çiğnerler. Yani onlar bizle konuşmuyor, biz de onlarla konuşmuyoruz." dedi.

Suriye lideri bununla birlikte, ABD ve Arap ülkelerine ait savaş uçaklarının Suriye'deki sortileri konusunda, Irak gibi üçüncü ülkeler aracılığıyla kendilerine bilgi geldiğini belirttti, "Aramızda diyalog yok. Sadece bilgi." dedi.

Esad, ABD'nin IŞİD'e karşı ılımlı bir isyancı gücü oluşturma çabalarını da "boş hayal" olarak niteledi ve ekledi:

"Suriye'de ılımlılar yok. IŞİD ve El Kaide'yle bağlantılı El Nusra Cephesi gibi aşırılar var."

Hiçbir devletle işbirliğini peşinen reddetmediklerini belirten Esad, "Ancak bu çatışmaları biz başlatmadık. Onlar başlattı. Onlar teröristleri destekledi ve bu teröristlere kucak açtı" diye konuştu.

Suudi Arabistan'la da işbirliğinin söz konusu olamayacağını vurgulayan Esad, "IŞİD'in ve diğer El Kaide bağlantılı örgütlerin ideolojisi Vahabi inancına dayanıyor. Suudi Arabistan'da kraliyet ailesi de bu inancı destekliyor. Sadece 'Destekliyoruz' ya da 'Desteklemiyoruz' demeniz bir şey ifade etmez. Somut olarak ne yaptığınız önemli. Ancak söylemlerinizin altını somut eylemlerle doldurursanız o sözlerin doğruluğuna inanılır" dedi.

Suriye yönetimi, cihatçı militanları ve siyasi muhalefeti "terörist" olarak niteliyor.

'Varil bombası kullanmıyoruz'

Telif hakkı AFP

Beşar Esad mülakatta, Suriye ordusunun varil bombası kullanmadığını öne sürdü.

İnsan hakları örgütlerine göre, isyancıların elinde bulunan bölgelerde binlerce kişi içine patlayıcı ve şarapnel doldurulmuş varillerin helikopterlerden atılması sonucu ölüyor.

Helikopterlerin vurulmamak için bu bombaları çok yüksekten bıraktığı, bu kadar yüksekten hedef gözetmenin imkansız olduğu kaydediliyor.

Suriye'de sadece ordunun elinde helikopter olduğuna inanılıyor.

Esad bu konuda şunları söyledi:

"Ordumuzu biliyorum. Kurşun, füze ve bomba kullanıyorlar. Varil bombası ya da tencere kullandıklarını duymadım. Hedef gözetmeyen silah yoktur. Ateş ederken nişan alırsınız. Nişan alırken, sivilleri korumak için teröristleri hedef alırsınız. Savaştan söz ediyorsanız, kayıplar olur. Ölü ya da yaralı olmadan savaş olmaz."

Suriye lideri, ordusunun klor gazı kullandığı iddialarını da reddetti.

İlgili haberler