Halid Salih: Esad'la ulusal diyalog mümkün değil

Halid Salih Telif hakkı AFP

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) sözcüsü Halid Salih, Cumhurbaşkanı Beşar Esad iktidarda kaldığı sürece ülkede siyasi çözümün mümkün olmadığını bildirdi.

Suriye Cumhurbaşkanının BBC'ye yaptığı açıklamaları değerlendiren Salih, "300 bin kişinin öldürülmesinden ve 700-800 bin insanın yaralanmasından sorumlu olan, 11 milyon insanın yerini yurdunu bırakıp kaçmasına neden olan bir kişiyle ulusal diyalog kurulamayacağını" söyledi.

"Birşeyi unutmamalıyız; herkes Esad'ı gerçek sorun olarak görüyor." diyen Halid Salih, Beşar Esad'ın IŞİD'e karşı bir seçenek kabul edilemeyeceğini belirtti.

Salih, "IŞİD'in çeşitli noktalarda yenilgiye uğratılmasının iki nedeni var. Uluslararası koalisyon ve karadaki Özgür Suriye Ordusu birlikleri. Kobani'de yenilgiye uğratıldıklarını gördük. Şimdi Esad'ın 'ben de bu operasyonların parçası olmak istiyorum. Beni de aranıza alın.' demesinin zamanı geldi." dedi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) sözcüsü Halid Salih, gerçekte Esad'a bağlı hiçbir gücün IŞİD militanlarıyla doğrudan temas durumunda olmadığını, ama Esad'ın kendisini böyle bir seçenek olabilirmiş gibi göstermeye çalıştığını kaydetti.

İlgili haberler