Ukrayna zirvesinden ateşkes kararı çıktı

Telif hakkı Reuters

Ukrayna'daki krizin çözümü için Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin Belarus'un başkenti Minsk'te bir araya geldiği zirveden ateşkes kararı çıktı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Ana sorunlarda uzlaşıya varmayı başardık" dedi ve Cumartesi gece yarısından itibaren Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ilan edileceğini duyurdu.

Ayrılıkçıların Eylül ayındaki Minsk görüşmelerinde üzerinde anlaşmaya varılan sınırlara geri çekilmeyi kabul ettiği, bunun karşılığında da Ukrayna birliklerinin cepheden çekileceği ifade edildi.

Zirvede ayrıca ağır silahların bölgeden çekilmesi konusunda da anlaşmaya varıldı.

Telif hakkı BBC World Service

Rusya lideri Putin, haftasonu devreye girmesi planlanan ateşkes öncesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların yaklaşık 8 bin Ukrayna askerini ablukaya aldığını da söyledi.

"Ayrılıkçılar, askerlerin silah bırakıp teslim olacağı varsayımıyla hareket ediyor" diyen Putin herkesin serin kanlı olması gerektiğini ifade etti.

Putin Ukrayna askerlerinin hangi bölgede ablukaya alındığına dair ise detay paylaşmadı.

Son haftalarda Rusya yanlısı isyancılar stratejik öneme sahip Debaltseve kasabasındaki Ukrayna birliklerine yoğun saldırılar düzenliyordu.

Fransa ve Almanya'nın arabuluculuk yaptığı zirveye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna lideri Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande katıldı.

Kremlin'den yapılan açıklamada, dört liderin de Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterecekleri belirtildi.

'Krizin çözümüne dair umut var'

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande zirve sonrası açıklamasında 'daha yapılacak çok iş olduğunu fakat Ukrayna'daki durumun düzelmesi için gerçek bir şans olduğunu' ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü ise, ateşkes sağlanması ve ağır silahların çekilmesi kararının Ukrayna'daki krizin çözümü için bir umut olduğunu belirtti ve "Minsk'teki müzakereler 17 saat sonra bitti: 15 Şubat'ta saat 00.00'da ateşkes, sonra da ağır silahların çekilmesi, umut var" diye konuştu.

Çarşamba günü başlayan görüşmeler, ateşkes sağlanması, ağır silahların çekilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda silahsızlandırılmış bölge oluşturulması başlıkları çerçevesinde yürütüldü.

Anlaşma maddeleri:

  • Ateşkes 15 Şubat'ta başlayacak
  • Ağır silahlar çekilecek
  • Tüm tutsaklar serbest bırakılacak
  • Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Ukrayna'nın yıl sonuna kadar uluslararası sınırlarda kontrolü sağlayacağını söyledi