Avukatlar 'iç güvenlik paketi'ne karşı cübbeleriyle meclise yürüdü

Telif hakkı SINAN ONUS

Ankara Barosu öncülüğünde örgütlenen avukatlar, 'iç güvenlik paketi'ne karşı cübbeleriyle meclise yürüdü.

Paketin geri çekilmesi talebiyle Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen yüzlerce avukat önce Mersin'in Tarsus ilçesinde öldürülen Özgecan Aslan için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Telif hakkı SINAN ONUS

Avukatlar daha sonra TBMM'nin Çankaya Kapısı'na doğru yürürken, "Avukatlar oldukça bu yasa geçmez", "Cop değil daha fazla özgürlük", "Bu yasa geçmeyecek", "Polis devleti istemiyoruz", "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam" sloganları attı.

Ankara'daki yürüyüşün, İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde başlatılan "Adalet Nöbeti" ve Diyarbakır'da gerçekleştirilen yürüyüşün devamı olduğu belirtildi.

Barolardan destek

Eyleme Türkiye Barolar Birliği, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır baroları başta olmak üzere çok sayıda baro destek verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi'ne mensup hukukçu milletvekilleri de avukat cübbelerini giyerek yürüyüşe katıldı.

Yürüyüş, TBMM'nin Çankaya Kapısı yanındaki Milli Egemenlik Parkı önünde sona erdi.

Telif hakkı SINAN ONUS

Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır baro başkanları ile Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu burada yaptıkları açıklamada, paketi eleştirerek hükümetten geri çekmesini talep ettiler.

Bir hafta aralıksız görüşülecek

Öte yandan görüşmeleri iki haftadır ertelenen "Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın, 17 Şubat Salı günü TBMM Genel Kurulu'na gelmesi bekleniyor.

Yeni bir erteleme olmazsa tasarının, 17 Şubat-6 Mart tarihleri arasında Cumartesi-Pazar dahil aralıksız görüşülerek yasalaşması planlanıyor.

Genel Kurul, Salı günleri TSİ 15.00'te, diğer günler ise 14.00'te toplanarak gece geç saatlere kadar mesai yapacak.

132 maddeden oluşan ve "Temel kanun" olarak 5 bölüm halinde görüşülecek tasarı, kamuoyunda 'İç Güvenlik Paketi' olarak biliniyor ve polise "olağanüstü yetkiler" tanıdığı gerekçesiyle muhalefet partilerince yoğun olarak eleştiriliyor.

İlgili haberler