Kopenhag saldırılarıyla ilgili olarak iki kişi tutuklandı

Telif hakkı Copenhagen Police

Danimarka polisi, haftasonunda Kopenhag'daki saldırıları düzenleyen silahlı kişiye yardım ettiğinden kuşkulanılan iki kişinin tutuklandığını açıkladı.

Danimarka basınının ismini Ömer el Hüseyin olarak verdiği saldırgan, bir kültür merkezine ve sinagoga saldırmış, ancak daha sonra polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Saldırganın 22 yaşında ve Danimarka doğumlu olduğu belirtildi. Saldırganın daha önce de suç çeteleriyle bağlantılı olduğu ve çeşitli silahlı şiddet olaylarından sabıkası bulunduğu kaydedildi.

Olay sırasında kültür merkezinde, ifade özgürlüğü ile ilgili bir konferans yapılıyordu. Konferansa, Peygamber Muhammed'in karikatürünü çizdiği için ölüm tehditleri alan Lars Vilks de katılıyordu.

Telif hakkı AFP

Saldırılarda bir film yönetmeni ile sinagogun muhafızı öldü, beş kişi de yaralandı.

Tutuklanan iki kişinin saldırgana silah vermekle ve saklanmasına yardım etmekle suçlandıkları bildirildi.

Savunma avukatı, sözkonusu iki kişinin suçlamaları reddettiklerini kaydetti.

Saldırılar ülkede büyük şok etkisi yarattı ve Ocak ayında Paris'te Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırılarla karşılaştırıldı.

Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt saldırıları "Danimarka'ya yönelik terör eylemi" olarak niteledi ve hükümetinin ifade özgürlüğünü savunmak konusunda taviz vermeyeceğini söyledi.

Thorning-Schmidt saldırıya uğrayan sinagogu ziyaret etti ve Danimarka'nın Yahudi toplumunu korumak için elinden gelen herşeyi yapacağını belirtti.

Telif hakkı AP