Kar topu oynarken öldürülen gazeteci Nuh Köklü'ye anma

Telif hakkı hurriyet.com.tr

İstanbul Kadıköy'de Salı gecesi arkadaşlarıyla kar topu oynarken, bir esnafın bıçaklı saldırısı sonucu yaşamını yitiren gazeteci-yazar Nuh Köklü için bu akşam öldüğü yerde anma ve uğurlama töreni yapıldı, törene yüzlerce kişi katıldı.

Gezi sürecinden sonra oluşan mahalle dayanışmaları ile sendikalar ve siyasi partilerden, arkadaş ve yakınlarına yüzlerce kişinin katıldığı anma sırasında ambulansla mahallesine getirilen Köklü'nün cenazesi, defnedilmek üzere Ankara'ya uğurlandı.

Olaydan sonra bir açıklama yapan Yeldeğirmeni Dayanışması'na göre Köklü, bir grup arkadaşıyla 'İç Güvenlik Paketi' olarak bilinen düzenlemelere karşı yaptıkları nöbetten dönerken saldırıya uğradı.

Açıklamada Nuh Köklü'nün bir grup arkadaşıyla kartopu oynarken, camına kartopu gelmesine sinirlenen bir esnafın önce sopayla sonra bıçakla yaptığı saldırı sırasında göğsünden aldığı bıçak yaralarıyla öldüğü kaydedildi.

Zanlı tutuklandı

Nuh Köklü'yü bıçaklayarak öldürmekle suçlanan Serkan Azizoğlu'nun ise tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi.

Doğan Haber Ajansı, adliyede ifade veren Azizoğlu'nun "Olay, dükkanımın camına kar topu atmaları yüzünden olmuştur" dediğini yazdı.

Ajans, Serkan Azizoğlu'nun ifadesinden şu satırları aktardı:

"21.00-21.30 sıralarında 15-20 kişilik bir grup birbirlerine kartopu atıp şakalaşıyordu. Bu sırada şahısların attığı kartopları camıma isabet etmeye başladı. Camım kırılmadı ama durumdan rahatsız olduğum için, 'Arkadaşlar camım pahalıdır, kar topu oynamayın' dedim."

"Tamam' dediler ama 2-3 dakika sonra camlara daha çok kartopu atmaya başladılar. Kasti olduğunu düşündüm. Dükkandan çıkıp gruba bağırdım. İçlerinden biri gırtlağıma sarıldı. Yüzüme rastegele vurmaya başladılar."

"Çöp konteynerini üzerime devirdiler, üzerimde de bir şahıs vardı. Ben kolumu kaldırarak üstümden atmak isteyince, elimdeki bıçak üzerimdeki adama denk gelmiş. Şahsı bıçakladığımdan bile haberim yok, öldüğünü sonradan öğrendim. Olay benim dükkanımın camına kartopu atmaları ve beni aşırı derecede dövmeleri yüzünden olmuştur. Onları bıçakla kovalamadım. Onlar beni dövdü, bana iftira atıyorlar."

'Ne olur rüya olsun'

Yeldeğirmeni Dayanışması'nın açıklamasında şu satırlar yer aldı:

"Akşam saatlerinde, Yel değirmeni Dayanışması'ndan 10-15 kişilik bir arkadaş grubu olarak kar topu oynamaya çıktı. Karakolhane Caddesi sokaklarında birbirimizle şakalaşırken bir anda dükkânının camına kar topu gelen esnaf, önce sopayla ardından ekmek bıçağıyla öldürme kastıyla üzerimize saldırarak, canımızı Nuk Köklü arkadaşımızı bıçaklayarak bizden ayırdı. Canımız yanıyor, içimiz kanıyor! Bu bir nefret cinayetidir. Danışma olarak yas ilan ediyoruz. Nuh'un son sözü: 'Ne olur bu bir rüya olsun…'"

Hürriyet'e konuşan Köklü'nün kız arkadaşı Ferda Sayın, "Daha önce başkaları da bu kişi ile sorunlar yaşamış. Nuh daha geçen gün bu dükkandan alışveriş yapmıştı. Beraber sokak köpekleri için mama almıştık. Ama nasıl bir esnaf ise bir arkadaşımız onu sakinleştirmeye çalışırken onun üzerine bile sopa ile yürüdü" dedi.

46 yaşındaki Nuh Köklü Bianet, Hürriyet, Radikal, Sabah gazeteleriyle NTV'de çalışmış, Türkiye Gazeteciler Sendikası İş Yeri Temsilciliği yapmıştı.

Köklü'nün ardından üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Sendikası, DİSK'e bağlı Basın İş sendikası ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti taziye açıklamaları yaptı.