Suriye'deki Süleyman Şah Karakolu tahliye edildi

Telif hakkı Getty

Suriye sınırları içinde bulunan ve Türkiye toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gece yaptığı operasyon ile tahliye edildi.

Saygı Karakolu'ndaki 38 asker sabah erken saatlerde Türkiye'ye giriş yaptı.

"Şah Fırat" operasyonu kapsamında, Saygı Karakolu ve Türbesi'nde bulunan tarihi eşyalar ve tSüleyman Şah'ın naaşı da geçici olarak Türkiye'ye getirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Suriye'deki çatışma ortamının karakol personelinin güvenliği için ciddi bir risk oluşturması nedeniyle karakolun yerinin değiştirildiğini, bunun geçici bir nakil olduğunu' söyledi.

Eşzamanlı olarak Suriye Eşmesi köyüne Türk bayrağı dikildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da operasyon ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 'operasyonun amacının Süleyman Şah Türbesi'ni, savaş şartlarının hakim olduğu Suriye'de daha güvenli bir mevkiye nakletmek olduğunu' belirtti.

Türbenin yerinin daha önce 2 kez değiştirildiğini hatırlatan Erdoğan, "Süleyman Şah'ın naaşı, askerlerimiz tarafından kontrol altına alınan ve şu anda bayrağımızın dalgalandırıldığı, Suriye sınırları içinde, sınırımıza 200 metre mesafede bulunan Eşme bölgesine nakl-i kubur ile getirilecektir" dedi.

39 tank, 57 zırhlı araç....

Başbakan Davutoğlu, yaklaşık 1 aydır planlanan eş zamanlı iki operasyonun dün TSİ 21:00 sularında başlatıldığını belirtti.

Birinci birlikler Mürşitpınar tarafından, ikinci birlikler ise Eşme civarından Suriye topraklarına girdi.

Operasyona 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personel katıldı.

Gece 00:30 civarı Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi'ne ulaşan birlikler, türbedeki tarihi değer taşıyan eşyalar ve personelle birlikte 04:45'te bölgeden ayrıldı.

Karakol ve türbe tahrip edildi

Telif hakkı EPA

Davutoğlu, karakol ve türbenin Suriye'deki çatışmaların taraflarınca "istismar edilmemesi için kullanılamaz hale getirildiğini" belirtti.

Operasyonda bir asker de hayatını kaybetti. Genelkurmay Başkanlığı Muhabere Astsubay Başçavuş Halit Avcı'nın operasyonun başlangıç evresinde yaşanan bir "kaza sonucu" öldüğünü açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, operasyona katılan tüm birliklerin sabah saatlerinde Türkiye'ye geri döndüğü belirtildi.

Operasyon kapsamında, Süleyman Şah'ın naaşı da helikopterle Türkiye'ye getirildi. Davutoğlu naaş için dini bir tören yapılacağını ifade etti.

Naaş, Suriye Eşmesinde Türk askerlerinin kontrolüne geçen bölgeye nakledilecek.

"Hiçbir izin almadık"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gazetecilerin "operasyon için herhangi bir izin alındı mı?" sorusuna "Bu operasyonun kararı Ankara'da alınmıştır. Hiçbir merciden ne izin ne de yardım talep edilmiştir" cevabını verdi.

Davutoğlu, sivil kayıp yaşanmaması için, bölgedeki IŞİD mevzilerini vuran koalisyon güçlerine operasyon sonrası bilgi verildiğini belirtti.

Başbakan, operasyon sırasında bir çatışma yaşanmadığını da ifade etti.

Kobani Kantonu: Operasyon öncesi bizimle görüştüler

BBC Türkçe'ye konuşan Kobanili kaynaklar ise operasyon öncesi Türkiye’den resmi bir heyetin Kobani kantonu yönetimiyle bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Telif hakkı Reuters

Kobani Kantonu Dışişleri Sözcüsü İdris Nassan, Türk askerinin operasyon için "Kobani kantonunun izni dahilinde Kobani’den girdiğini" belirtti.

Nassan, Kobani Başbakanı Enver Müslim’in Ankara’da olduğunu ve onunla da resmi bir heyetin görüştüğünü dile getirdi.

Eylül 2014'te Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Süleyman Şah Karakolu'na çok yaklaştığını açıklamıştı.

Ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde TSK'ya Suriye ve Irak'ta sınırötesi operasyon ve müdahale yetkisi veren tezkere kabul edilmişti.

Süleymen Şah Türbesi'nin önemi

Telif hakkı Reuters

Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi, Türkiye'nin kendi sınırları dışında egemenlik hakkına sahip olduğu tek toprak parçası.

Dün gece düzenlenen operasyonla tahliye edilen karakol ve türbe, Suriye'nin Halep ilinin Karakozak Köyü sınırları içinde bulunuyordu.

Süleyman Şah, Osmanlı İmparatorluğu'nun kurucusu Osman Bey'in dedesiydi. 1200'lü yıllarda, bugünkü Suriye sınırları içinde Fırat Nehri'ni geçmeye çalışırken muhafızları ile birlikte boğularak ölmüş ve Caber Kalesi yakınlarına gömülmüştü.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, imparatorluk sınırları içerisinde kalan bu yere, Süleyman Şah anısına bir türbe yapılmıştı.

1. Dünya Savaşı'nın ardından Fransa kontrolüne geçen Suriye topraklarında kalan bu türbe, 1921 Ankara ve 1923 Loza Anlaşmaları ile Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edilmişti.

Türbe, Suriye hükümetinin 1968'de başlattığı baraj inşaatında su altında kalacağı gerekçesiyle, 1973'te Karakozak Köyü yakınlarındaki yerine taşınmıştı.

Suriye'deki iç savaştan önce, karakoldaki personel her 6 ayda bir değiştiriliyordu.

İlgili haberler