MİT TIR'ını ihbar eden personel tutuklandı

Telif hakkı AP

Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait bir TIR'ın durdurulması için ihbarda bulunmakla suçlanan askeri personel tutuklandı.

Soruşturma kapsamında Diyarbakır'da gözaltına alınan askeri personelin çıkarıldığı Adana 3. Sulh Mahkemesi tarafından tutuklanmasına karar verildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı şu açıklamayı yaptı:

"1 Ocak 2014'te Kırıkhan-Reyhanlı yol güzergahında MİT'e ait tırın durdurulmasına ilişkin ihbarı yapan şüphelilerin tespitine yönelik Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca 31 Ocak 2014 tarihinde başlatılan soruşturma ile ayrıntılı ve kapsamlı çalışmalar sonucunda ihbarı yapan şüphelinin Hatay İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli personel H.A. olduğu tespit edildi."

Savcılık, Çarşamba günü Diyarbakır'da gözaltına alınan şüpheli H.A.'nın Adana'ya getirildiğini ve tutuklama talebiyle Adana 3. Sulh Ceza Hkaimliği'ne sevk edildiğini belirtti.

Zanlının çıkarıldığı mahkeme tarafından "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme" ve "Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk amacıyla açıklama" suçlarından tutuklandığı öğrenildi.

Hükümet: Türkmenlere giden yardım taşınıyor

1 Ocak 2014'te Kırıkhan-Reyhanlı yol güzergahında Suriye'ye giden bir TIR, mühimmat taşıdığı ihbarı üzerine Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde jandarma ekipleri tarafından durdurulmuştu.

Jandarma savcılık talimatıyla TIR'da arama yapmak istemiş, ancak araçta bulunduğu öne sürülen bir MİT görevlisinin aramayı engellediği ve bunun üzerine adli kriz yaşandığı iddia edilmişti. Neticede TIR'da arama yapılamamıştı.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, TIR'ın durdurulmasıyla ilgili "TIR'da Türkmenlere giden yardım var. Siz içinde ne olduğunu nereden biliyorsunuz? Herkes işini bilecek" demiş, ana muhalefet partisi CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Cumhurbaşkanı ve dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle meclise bir soru önergesi sunmuştu.

İlgili haberler