Davutoğlu'ndan 'Irak'ta mezhep savaşı' uyarısı

Telif hakkı AFP

New York'ta bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Time dergisine verdiği röportajda Tikrit'te Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı yürütülen harekatta Şii milislerin kullanılmasının büyük bir risk olduğunu ifade etti.

"Eğer IŞİD Irak'taki tehditlerden birisiyse, Şii milisler de bir başka tehdittir" diyen Davutoğlu, "IŞİD; Tikrit ya da Musul'u terk eder ve yerine Şii milisler gelirse mezhep savaşları çıkabilir. Bu yüzden tüm bu Sünni nüfuslu kentler, şehrin sakinleri tarafından özgürleştirilmeliler" yorumunu yaptı.

Time dergisinin haberinde ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in mezhep savaşı riskine dair açıklamalarına da yer veriliyor:

"Tikrit'te şu ana kadarki en açık İran desteğini görüyoruz. Açıkçası bu durum ancak bir mezhep çatışması doğması durumunda sorun teşkil eder."

Davutoğlu röportajda Musul harekatı için eğitildiği belirtilen Sünni muhafızlara dair çok fazla delil bulunmadığını ifade ediyor.

Irak hükümetinin yaptığı son yasal düzenlemelerden birisi, Sünnilerin 'ulusal muhafızlar' adı altında milisler oluşturmasına izin veriyor.

Analiz: Irak ordusu IŞİD'i Tikrit'ten sürebilecek mi?

Davutoğlu ise "[Sünni muhafızların] bir rol üstlenmesi gerekiyor. Hükümet ulusal muhafız düzenlemesini geçirdi. Ancak ne yazık ki şu anda ulusal muhafızlar Şii milislerden oluşuyor. Anbar, Musul ya da Tikrit'teki Sünnilerin muhafız birlik kurmasına izin verilmedi. Sünniler de, Şiiler de bizim kardeşimizdir. Bir ayrım yapmıyoruz. Ancak yeni bir mezhep savaşı dalgası görmek de istemiyoruz" diyor.

Telif hakkı na
Image caption İran'ın Devrim Muhafızları'ndan Kudüs gücünün komutanı olan General Kasım Süleymani, Tikrit harekatı sırasında cephede görüntülenmişti.

Davutoğlu, bu kaygılarını Irak Başbakanı Haydar El Abadi'ye de ilettiğini belirtiyor.

Time haberinde insan hakları örgütü Human Rights Watch'ın (HRW) son uyarılarına da yer veriliyor.

IŞİD'in elinden alınan bölgelerde Şii milislerin 'intikam aldığını' belirten HRW, binaları yakıp sokaklarda birçok kişiyi infaz ettiklerini belirtiyor.

İlgili haberler