Varufakis 'kurtarma paketi için referanduma gidebiliriz' dedi

Yanis Varufakis Telif hakkı AP

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, ülke borçlarının yeniden görüşülmesi planları Euro Bölgesi'nce reddedilecek olursa kurtarma paketinin referanduma götürülebileceğini söyledi.

Başbakan Aleksis Tsipras ise, Varufakis ve diğer bakanların "basına daha az konuşup daha çok iş yapmasını" istiyor.

Varufakis dün İtalyan gazetesi Corriere della Sera'ya verdiği mülakatta, bir anlaşmaya varılamazsa ortadaki seçeneklerin ne olduğu sorusuna, "gerekirse, bir değişim olmayacağını görürsek, seçim ya da referandum yoluyla Yunan halkına başvurmak durumunda kalırız." dedi.

Maliye Bakanının sözleri, bazı çevrelerce, görüşmelerde başarı elde edilemediği takdirde Euro Bölgesi'ni terketme tehdidi olarak yorumlansa da, hükümet bunu yalanlamakta gecikmedi.

'Pazarlık konusu edilmemeli'

Yunanistan yetkilileri, ülkenin Euro Bölgesi üyeliğinin kuşkulu olmadığını ve görüşmelerin hiçbir aşamasında pazarlık konusu edilmediğini kaydetti.

Bugün Brüksel'de yapılacak olan Euro grubu toplantısında Yunanistan'ın borç ve büyüme koşulları ile ilgili ayrıntılı planlarını sunması bekleniyor.

Varufakis, Euro grubuna gönderdiği ve basına sızdırılmış olan mektubunda 7 temel reforma yer veriyor. Bunun Euro Bölgesi'ndeki kreditörleri memnun etmesi ve yeni yardım diliminin Yunanistan'a verilmesi için izin çıkması umuluyor.

Yunanistan kamu harcamalarındaki kesintilerin yanı sıra bürokraside yapılacak düzenlemeler ve vergi kaçıranlar hakkında alınacak önlemlerle 200 milyon euro tasarruf yapmayı hedefliyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Yunan Maliye Bakanı'nın mektubunu reddettı; "oraya buraya yazılmış mektuplar çok fazla şeyi değiştirmeyecek." dedi.

Dombrovskis, Yunanistan'ın önce reformları uygulaması gerektiğini belirtti ve bugünkü toplantıdan bir anlaşma çıkmasını beklemediğini söyledi.

İlgili haberler