Serhat Tuğan davası: Aile yeniden yargılama istiyor

“Türkler ve Kürtler eşit, neyiniz eksik diyorlar. Eksik olan adalet.”

Bu sözler, 24 yıldır cezaevinde yatan Serhat Tuğan’ın babası Hafız Tuğan’a ait.

Oğullarının yeniden yargılanmasını ve tahliye edilmesini isteyen aile, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden başlattıkları kampanyada, “24 yıl sonra da olsa, adalet için umudumuz var” diyor.

Aile, devlette çaldıkları bütün kapılardan boş döndüklerini söylüyor.

Serhat Tuğan, Hakkarili bir ailenin 6 çocuğundan biri. Annesi Semiha Tuğan ve babası Hafız Tuğan hâlâ Hakkari’de yaşıyor.

Tedavi için bir süredir Ankara’da olan Semiha ve Hafız Tuğan’la, Serhat Tuğan’ın hem kız kardeşi hem de avukatı olan Rojbin Tuğan’ın evinde bir araya geldik.

16 yaşında işkenceyle tanıştı

Rojbin Tuğan, "Kardeşimle bir ay önce görüştüm. ‘Artık umutlanmayın' ifadesini kullandı. Twitter kampanyası, adalet umudundan doğan bir hareket" diyor ve anlatmaya, 27 yıl öncesinde yaşadıkları ilk olaydan başlıyor.

Serhat Tuğan, 1988 yılı Kasım ayında Sürgünde Filistin Devleti’nin ilan edildiği günün akşamı, üç arkadaşıyla bir bildiri hazırlayıp Hakkari’de dağıtır.

Polisler gece eve gelir.

16 yaşındaki Serhat’ı gözaltına alırlar. Emniyet’e varmadan polis otosunda yediği dayaktan iki dişi kırılır, gözaltında çok ağır işkence görür, tutuklu yargılanır.

10 ay Diyarbakır Cezaevi'nde yattıktan sonra beraat eder. Gördüğü işkence nedeniyle tekrar işkenceye maruz kalma korkusu yaşamaya başlar.

Geceleri döşeğini, açık bıraktığı balkon kapısını önüne serer ve orada uyur. Bir gün annesi yaptığını fark eder, sebebini sorar. Serhat, “Polisler yine almaya gelirse balkondan atlayıp canıma kıyacağım. Bir daha öyle işkenceler görmeyeceğim” yanıtını verir.

Ailesinin anlattığına göre polis, Serhat’ı, beraat ettikten sonra da rahat bırakmaz. Sokak ortasında yöresel kıyafeti olan şalvarını yırtar, hakaret eder. Serhat, ailesinin anlatımına göre, “tacizlerin dozu artınca” bir yıl sonra PKK’ya katılmak için dağa çıkar.

Dağda iki yılını doldurmadan Temmuz 1991’de Hakkari’de yakalanır.

‘Başkasının suçundan yatıyor’

Kardeşi Rojbin Tuğan, yaşananları anlatırken annesi Semiha Tuğan, “Suçu varsa cezasını çeksin ama suçu yok. Adalet istiyoruz” diyor.

''İdam cezası almış, hangi suça dayanarak ceza aldı?’ diye soruyorum. Anlatmaya devam ediyor.

Kod adı “Şervan” olan Serhat Tuğan, 2 korucunun öldürülmesiyle suçlanır. Aile, olayın Serhat Tuğan dağa çıkmadan önce olduğunu, yapılan balistik inceleme sonunda silahın herhangi bir olayda kullanılmadığını anlatıyor.

Diğer yandan bu olaydan dolayı aslında kendisiyle aynı kod adı taşıyan başka bir kişi de aranmaktadır.

Korucuların öldürülmesi eylemine katıldığı belirtilen ve yakalanan PKK’lı da eylemi bu kişinin yaptığını söyler, eşkal tarif ederken de dudağındaki bir yaradan bahseder. Ailesi, Serhat Tuğan'ın dudağında yara olmadığını söylüyor.

Diyarbakır 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Savcısı buradan hareketle olaya karışan PKK’lılarla yüzleştirme talep eder. Mahkeme heyeti, kabul etmez.

Serhat Tuğan, örgüt üyeliğinden 12 yıl 9 aya mahkum olur.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi ise suçun mahiyeti nedeniyle “idam cezasına çarptırılması” için kararı bozar.

Savcı temyiz eder ama yine kabul edilmez.

Tuğan’ın suç tarihinde yaşı küçük olduğu için cezası ise müebbete çevrilir.

Rojbin Tuğan'ın okul arkadaşı avukat Sennur Baybuğa, 2008 yılında aile ile temas kurar ve onlara yardım etmek ister. Aile, Baybuğa'ya da vekâlet verir. Baybuğa, Diyarbakır'a gider, günlerce 1-2 No'lu DGM arşivlerindeki dava dosyalarını inceler.

Serhat'ın avukatları Rojbin Tuğan ve Sennur Baybuğa, 2 korucunun öldürülmesiyle ilgili oldukları öne sürülen PKK'lının "dikkate alınmadıklarını" söylediği ifade tutanağına ulaşırlar.

Yakınları ve avukatları bu belgeyle Diyarbakır Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvururlar, yeniden yargılanma talep ederler, ancak bu talep reddedilir.

Rojbin Tuğan, avukatları olarak kardeşi Serhat'ın dosyası üzerinde çalıştıklarını ve yakında yeniden yargılanma ve tahliyesi için bu kez İstanbul'da bir mahkemeye başvuracaklarını, yine sonuç alamazlarsa Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulanacaklarını söylüyor.

24 yıldır cezaevinde olan Serhat Tuğan, ortaokul, lise ve ön lisansını cezaevinde tamamladı.

Ailesi, şu an Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü 4. sınıf öğrencisi olan Tuğan'ın, iki dönem üst üste "Onur Belgesi" alacak kadar da iyi bir öğrenci olduğunu söylüyor.