IŞİD'e katılmak isteyen üç İngiliz genç İstanbul'da yakalandı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

İngiltere vatandaşı üç genç erkek, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünde katılmak için Suriye'ye geçme planı yaparken, İstanbul'da yakalandı.

Gençlerin İspanya'nın Barselona kenti üzerinden İstanbul'a uçtukları ve Sabiha Gökçen Havalimanında Cuma günü yakalandıkları söyleniyor.

BBC'ye bilgi veren Türkiye'den bir yetkili ise 17 yaşındaki iki kişi hakkında İngiltere polisinin Türkiye makamlarını harekete geçirdiğini, gençlerin beraberinde olan 19 yaşındaki kişinin ise Türkiye polisinin takibi sonucunda yakalandığını söyledi.

Aynı yetkili olayı "Bu, Batılı istihbarat kurumları ile Türkiye arasındaki güvenlik işbirliğinin nasıl olması gerektiğinin iyi ve net bir örneği" olarak tanımladı.

İngiltere emniyeti de, Scotland Yard da gençlerin yakalandığını doğrulamış, üçlünün Cumartesi günü İngiltere'ye geri gönderildiğini ve terör eylemi hazırlığında bulunmak suçlamasıyla gözaltına alındıklarını ve Londra'da tutulduklarını açıklamıştı.

TIKLAYIN: İADE EDİLEN GENÇLER KEFALETLE SERBEST BIRAKILDI

Londra'nın kuzey batısından olduğu söylenen gençlerden 17 yaşındaki ikisi için Cuma günü kayıp başvurusu yapılmış ve Suriye'ye gidiyor olabilecekleri söylenmiş.

İngiltere'den bir emniyet sözcüsü "Araştırmalar 19 yaşındaki üçüncü bir kişi ile seyahat ettiklerini ortaya koydu" demişti.

TIKLAYIN - IŞİD'E KARŞI YPG İLE SAVAŞAN İNGİLİZ ÇATIŞMADA ÖLDÜ

İngiltere emniyeti, geçen ay yaşları 15 ve 16 yaşında olan Londralı üç genç kızın Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmesi olayında aileleri zamanında uyarmamak ve Türkiye makamlarınına geç bilgi vermekle suçlanmıştı.

Emniyet yetkilileri kızların geri dönmeleri halinde herhangi bir suçlamayla karşılaşmayacaklarını söylemişti.

TIKLAYIN - 'LONDRALI KIZLARA YARDIM EDEN KİŞİ İSTİHBARATA ÇALIŞIYOR'

Son bir yıl içinde 22 genç kadının IŞİD'e katılmak üzere İngiltere'yi terk ettiği söyleniyor.

İlgili haberler