Samsun'un 'Modern Çalıkuşu' Dilek öğretmen dünyada ilk 50'de

Telif hakkı n

Dünyanın En İyi Öğretmeni ödüllerinde ilk 50'ye giren, Samsun Kumköy İlkokulu öğretmeni Dilek Livaneli önümüzdeki yıllarda yeni projelerle ödüle yeniden başvuracağını söyledi.

Onursal başkanlığını eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın yaptığı bir milyon dolarlık 'Dünyanın En İyi Öğretmeni' ödülünü Amerikalı İngilizce öğretmeni Nancie Atwell kazanmıştı.

Varkey Vakfı tarafından düzenlenen ödül için 127 ülkeden 5 binden fazla aday başvurdu.

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Livaneli, 2002'de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Samsun'da yılın öğretmeni seçildikten sonra İstanbul, Ankara ve İzmir'deki birçok kolejden teklif geldiğini, bu okulların iki çocuğuna lise sona kadar burs önerdiğini ancak bunları geri çevirdiğini söyledi.

Telif hakkı n

13 yıllık öğretmen olan Livaneli her gün Samsun'dan 55 kilometrelik bir yolculuk sonunda Kumköy'de yeniden yarattığı okuluna gidiyor.

11 öğrencisi var. Dört sınıf birden okutuyor. Burada yedi yıldır görev yapmasına rağmen, "Eğitim bir süreçtir" diyor ve şimdilik başka bir yere gitme niyeti olmadığını söylüyor.

'Bir Dilek Tuttum'

Yerel basının "Modern Çalıkuşu" dediği 33 yaşındaki Dilek Livaneli, okulunda ve köyde büyük bir dönüşüm yaratmış.

Okul tamamen yenilenmiş. Hayatlarında ilk kez Samsun'a giden çocuklar, yine ilk kez operaya, sinemaya, tiyatroya, uzay gözlemevine, müzeye, lunaparka, bowling salonuna ve hayvanat bahçesine gitmiş.

Telif hakkı n

Livaneli, "Çocuklara özgüven aşılayarak başlamak istedim. Trafikte yürümek, ata binmek, buz pateni yapmak; kendi çocuklarım ne yapıyorsa, onların da yapmasını istedim" diyor.

Kumköy İlkokulu çocukları 2013'te 43 köy ilkokulu arasında düzenlenen bilgi yarışmasında birinci olmuş.

Telif hakkı n

Okulun bahçesini köy meydanı haline getiren Livaneli, lojmanı da atölyeye çevirerek köylülerin iş sahibi olmasını sağlamış.

Köy kadınlarına okuma yazma öğretmiş, onlar için bir kreş açmış.

Köyde sponsorların yardımıyla inşa edilen oyun parkına "Bir Dilek Tuttum" adı verilmiş.