Suriye: ABD'ye ait insansız hava aracını düşürdük

Telif hakkı EPA

Suriye askeri yetkilileri, ABD'ye ait bir insansız hava aracının Lazkiye kenti yakınlarında düşürüldüğünü bildirdi.

Amerikalı yetkililer insansız hava aracıyla iletişimin kaybedildiğini açıkladı ama aracın düşürülüp düşürülmediği kesinlik kazanmadı.

Olay doğrulanırsa, bu, IŞİD'e karşı koalisyon güçlerince operasyonlara başlanmasından bu yana Suriye güçlerinin bir Amerikan uçağını hedef alan ilk saldırısı olacak.

Suriye hükümet güçleri IŞİD'e yönelik operasyonlara katılmıyor.

Suriye Haber Ajansı SANA, insansız hava aracını "düşman" diye niteledi, ancak daha fazla ayrıntı vermedi. Amerikan Savunma Bakanlığı "olayın incelendiğini" bildirdi.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad, geçen ay BBC'ye verdiği mülakatta, koalisyon güçlerinin saldırılarına ilişkin "genel bilgiler"in Suriyelilere, "üçüncü bir taraf aracılığıyla" iletildiğini söylemişti.

Telif hakkı

Geçen yıl da, Suriye'nin kuzeyindeki koalisyon saldırılarına katılan bir Ürdün uçağı düşürülmüş, uçağın pilotu IŞİD tarafından ele geçirilmiş, daha sonra yakılarak öldürülmüştü.

Bu arada Suriye hükümetine muhalif gruplar hükümet güçlerinin kuzeybatıdaki İdlib'de, Pazartesi geç saatlerde düzenlenen bir saldırıda klor gazı kullandığını belirtti.

İki muhalif grup, Sarmin yöresine uçaktan zehirli madde dolu varil bombası atıldığını ve ölen 6 kişi arasında 3 çocuğun da bulunduğunu bildirdi.

Suriye askeri yetkilileri ise haberi yalanladı ve bunun bir propaganda olduğunu savundu.

İlgili haberler