Merkel: Yunanistan yeni bir reform planı sunacak

Telif hakkı c

AB liderleri Yunanistan'ın, iflası önleyecek ilave fonlardan yararlanabilmek için birkaç güç içinde yeni bir reform planı sunmayı kabul ettiğini açıkladı.

Açıklama Brüksel'de Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ve diğer Avrupalı liderler arasındaki görüşme maratonunun ardından yapıldı.

Tsipras görüşmeden sonra artık "daha iyimser" olduğunu söyledi.

Gece yarısı yapılan ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile diğer AB kurumlarının başkanlarının da katıldığı görüşme üç saatten fazla sürdü.

Merkel "Yunan Hükümeti, reformların tüm sorumluluğunu üstlenecek ve önümüzdeki günlerde bu reformların bir listesini sunacak" dedi.

Tsipras da "Bence tüm taraflar bu görüşmelerde Yunanistan'ın karşı karşıya olduğu ekonomik zorluklarını bir an önce aşması için ellerinden geleni yapma niyetinde olduklarını teyit etti" dedi.

Brüksel'de görüşmeleri izleyen BBC muhabiri Damian Grammaticus, AB liderlerinin Yunanistan'a "Listeyi ne kadar erken getirirsen parayı o kadar erken alırsın" mesajını verdiğini belirtiyor.

Angela Merkel başta olmak üzere diğer Avrupalı liderler Tsipras'ın daha önceki reform planlarına karşı çıkmıştı.

Yunanistan'a borç veren ülkeler ve kurumlar, 240 milyar euroluk mali yardım programını Haziran sonuna kadar uzatmaya hazır oldukları mesajını vermişti.

İlgili haberler