Yemen: Hava saldırıları en kısa sürede bitmeli

Telif hakkı ap

Yemen Dışişleri Bakanı Riyad Yasin, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin ülkesindeki isyancı Husilere karşı düzenlediği hava saldırılarına mümkün olan en kısa sürede son vermelerini istedi.

BBC'ye konuşan Yasin, Husilerin ilerleyişinin durdurulması halinde, bombardımanın birkaç gün, hatta birkaç saat içinde sona erebileceğini kaydetti.

Hava saldırılarından kimsenin hoşnut olmadığını belirten Yasin, bununla birlikte Husiler üzerinde şok etkisi yapabilecek bir harekatta bulunmaları için komşu ülkelerden yardım istemek zorunda kaldıklarını ifade etti.

TIKLAYIN: ALTI SORUDA YEMEN KRİZİ

Yemen'deki Husilere yönelik hava saldırıları dün gece de sürdü.

Başkent Sana'nın gece boyunca patlamalar ve uçaksavar ateşiyle sarsıldığı, en az 18 kişinin öldüğü, birçok kişinin de kenti terketmekte olduğu bildirildi.

Daha önce de 24 saati aşkın bir süredir devam eden hava saldırılarında aldırılarda en az 39 sivilin öldüğü yolunda haberler alınmış, isyancıların kontrolündeki Yemen Sağlık Bakanlığı yetkilileri ölenlerden 12'sinin Sana'nın kuzeyindeki askeri üssü hedef alan saldırıda can verdiğini duyurmuştu.

Saldırılarda başkent Sana'nın kuzeydoğusunda petrol üretilen Marib bölgesinin de vurulduğu bildiriliyor.

İngiliz Reuters ajansının haberine göre bölgede bulunan Safer petrol tesislerine sadece beş kilometre uzaklıktaki bir radar istasyonu da saldırılarda yıkıldı.

Suudi Arabistan, Yemen'deki isyancıların askeri gücüne ağır bir darbe indirene kadar operasyonun süreceğini açıklamıştı.

Başkent isyancıların kontrolünde

Telif hakkı Reuters

Husiler Ocak ayında başkent Sana'yı ele geçirmiş, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi ev hapsine almış ve beş kişilik bir "Başkanlık Konseyi" oluşturmuşlardı.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere, Körfez ülkeleri İran'ı Husileri desteklemekle suçluyor, Husilerin Yemen'i tamamen ele geçirmelerinin güvenlikleri için doğrudan stratejik bir tehdit oluşturduğunu vurguluyor.

TIKLAYIN: ERDOĞAN: İRAN YEMEN'DEKİ GÜÇLERİNİ ÇEKMELİ

Suudi Arabistan hükümetinin danışmanlarından biri, Husilere karşı oluşturulan koalisyonda Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Ürdün, Mısır, Fas, Sudan ve Pakistan'ın bulunduğunu; 100 savaş uçağı ile 100 bin askerin harekat için tahsis edildiğini söyledi.

ABD ise koalisyona istihbarat da dahil olmak üzere lojistik destek veriyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Bernadette Meehan ABD güçlerinin Yemen'de doğrudan savaşmadıklarını söyledi.

İlgili haberler