Hollanda: Diktatörlerle işbirliği yapmalıyız

Telif hakkı n

Hollanda'da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) başta Avrupa sınırındakiler olmak üzere, baskıcı dikta rejimleriyle işbirliği istiyor.

VVD, Irak ve Libya'da büyük bir hızla ve çok düşünülmeden gerçekleştirilen rejim değişikliklerinin istikrarsızlığı arttırdığına dikkati çekiyor. İstikrar için, yavaş bir değişim öneriyor.

Bu öneri, Hollanda'nın 1970'lerden bu yana sürdürdüğü, baskı rejimlerine karşı mesafeli dış politikanın kökten değişmesi anlamına geliyor.

Hükümet ortağı VVD'nin lideri Halbe Zijlstra, Volkskrant gazetesinde yayımlanan söyleşide, Avrupa'nın güney sınırında istikrar için, gerçekçi bir dış politikaya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Hollandalı lidere göre, baskıcı rejimlerin hızla devrilmesi sonucu yaşanan kaos, Avrupa'ya yönelik mülteci akınını artırıyor.

Zijlstra, hızlı değişimler yerine var olan istikrarlı rejimin beslenerek, insan hak ve özgürlüklerinin aşamalı olarak iyileştirilmesini istiyor.

Sözlerinin, diktatörlere destek olarak algılanmamasını isteyen VVD lideri, "Demiyorum ki Kaddafi yerinde kalmalıydı. Ama biz orada çok fazla düşünmedik. Tıpkı Irak'ta olduğu gibi. Orta Doğu ve Afrika'da istikrarsızlık devam ederse mültecilerin akını devam edecektir. Devrim için aşamalı bir değişimin yolunu seçmek lazım" diye konuşuyor.

Halbe Zijlstra, başta Avrupa sınırındakiler olmak üzere baskıcı rejim ve diktatörlere, "Siz, bizim standartlarımıza uygun değilsiniz, kötüsünüz" demek yerine, "işbirliği" önerilmesini istiyor. Bunun, Avrupa'nın güvenliği ve çıkarı için gerekli olduğunu savunuyor. Dikta rejimlerinin yavaş yavaş değişime zorlanmasını istiyor.

İşçi Partili (PvdA) Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, her fırsatta Rusya'dan Çin'e, Libya'dan Mısır'a kadar baskıcı rejimlerdeki insan hakları ihlalleri konusundaki endişelerini dile getiriyor. Uluslararası hukuku savunmanın, Hollanda'nın görevi olduğunu vurguluyor.

'İnsan hakları kartı'

Ancak Koalisyon ortağı VVD lideri, hemen "insan hakları kartının" masaya konulmasını istemiyor. Diktatörlerin, Avrupa'nın ekonomik ve güvenlik çıkarlarına doğrudan zarar vermesini engelleyecek bir yol izlenmesini öneriyor.

Zijlstra, Mısır'da yaşanan gelişmeleri örnek gösteriyor. İstikrarlı bir Mısır'ın Avrupa'nın çıkarına olduğunu belirten VVD lideri, ekonomik destek yoluyla bu ülkedeki anarşinin yavaşladığını söylüyor.

Volkskrant gazetesine göre, Hollandalı liderin açıklamalarının hükümet ortakları arasında derin görüş ayrılığı yaratması bekleniyor. Yıllardır ülke yönetiminde söz sahibi olan koalisyon ortağı İşçi Partisi, baskıcı rejimlere karşı mesafeli bir tutum sergiliyor. işçi Partisi, insan haklarına öncelik veriyor.

Hollanda dış politikası da, 1970'lerden bu yana insan haklarını öncelik olarak kabul ediyor.

İlgili haberler