'Ligin ertelenmesini gerektirecek bir durum yok'

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Fenerbahçe kafilesinin silahlı saldırıya uğraması üzerine Fenerbahçe lig maçlarının ertelenmesi talebinde bulundu. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk taleple ilgili "Bence Türkiye'de güvenlik bakımından ertelenmeyi veya iptal edilmeyi gerektirecek bir durum yoktur" dedi.

Saldırının ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Salı günü oynanacak Fenerbahçe ile Mersin İdmanyurdu maçını ileri bir tarihe ertelemişti.

TFF lig maçlarının ertelenmesi talebiyle ilgili bir açıklama yapmadı.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk saldırıyı kınadı ve şunları söyledi:

"Şu an itibarıyla elimizdeki verilere göre bir av fişeğinin boş kovanı ve yaklaşık 100-150 metre uzaklıkta dere içerisinde bulunmuş olan el yapımı olduğu değerlendirilen seri numarası olmayan bir tüfek elimizde var. Bu kişi veya kişilerin, henüz kaç kişi olduklarını kesin olarak bilmiyoruz, bulundukları yeri de aşağı yukarı arkadaşlarımız tespit etmişlerdir. ... Biz en kısa zamanda failin bulunacağına inanıyoruz."

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ise, "Yapılan araştırma sonrasında iri saçmalı av tüfeğiyle iki el ateş edilmiştir" dedi.

Telif hakkı EPA

. TIKLAYIN - Fenerbahçe yetkilisi: Olay 'geliyorum' dedi

Fenerbahçe takım otobüsü Cumartesi gecesi Rize'den Trabzon Havalimanı'na giderken silahlı saldırıya uğramış, şoför yaralanarak hastaneye kaldırılmıştı.

Saldırıda araçta bulunan futbolcu ve yöneticiler yara almamış, şoförün ise yaralandıktan sonra kontorlü kaybettiği ancak araçta bulunan güvenlik görevlilerinin hemen direksiyonu tutarak otobüsün viyadükten uçmasını engellediği belirtilmişti.

Takımın Yönetim Kurulu'nun Pazartesi günü olağanüstü toplantı yapacağı öğrenildi.

Fenerbahçe: Olay aydınlatılana kadar ligler ertelensin

Trabzonspor ve Çaykur Rizespor saldırıyı kınadı. Beşiktaş, Galatasaray, Altınordu, Orduspor, Gaziantepspor, Torku Konyaspor ve İstanbul Başakşehir futbol kulüpleri "geçmiş olsun" mesajı yayımladı.

Türkiye Futbol Federasyonu da saldırıyı kınayan bir açıklama yayımladı. Açıklamada "Bu saldırıyı sadece güzide bir kulübümüze değil Türk futboluna yapılmış bir saldırı olarak addediyor ve sorumluların yakalanıp bir an önce hak ettikleri cezayı almaları için Türkiye Futbol Federasyonu olarak olayın takipçisi olacağımızı beyan ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Fenerbahçe takımının internet sitesinde yapılan açıklamada saldırının "basit bir taraftar eylemi" değil, "organize ve tasarlanmış silahlı saldırı ve suikast girişimi" olduğu ifade edildi. Saldırı aydınlatılana kadar liglerin ertelenmesi gerektiği belirtildi:

"Artık futbolun sonuna gelinmiş ve kan dökülmüştür. Bu eylemi yapan ve yaptıranların bir an evvel bulunarak cezalandırılmaları Fenerbahçe’nin vazgeçilmez hassasiyeti ve önceliğidir. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak düşüncemiz bu karanlık eylem aydınlatılana ve Fenerbahçe kamuoyu vicdanı tatmin edilene kadar liglerin ertelenmesinin kaçınılmaz olduğudur."

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Olayla ilgili konuşan Fenerbahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, saldırının hedefinin "Tüm takımı öldürmek" olduğunu söyledi. Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Ekşioğlu, futbol takımlarını taşıyan otobüse yapılan saldırıyla ilgili olarak "Bu bir vahşet, bu bir son nokta. Taşı falan geçtik, silah var" dedi.

Kılıçdaroğlu: Saldırı alçakça

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fenerbahçe kafilesini taşıyan otobüsün Çaykur Rizespor maçı sonrasında Trabzon'da uğradığı saldırıyı kınadı ve "Faillerin en kısa zamanda yakalanıp adalete teslim edilmesi için tüm çalışmalar titizlikle sürmektedir. Trabzon valimizle görüştüm ve her türlü tedbirin alınması yönünde talimat verdim" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fenerbahçe otobüsüne yapılan saldırıyı "alçakça" olarak nitelendirdi ve "nefretle kınadığını" belirtti.