Fenerbahçe yetkilisi: Olay 'geliyorum' dedi

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Fenerbahçe takım otobüsü Cumartesi gecesi Rize'den Trabzon Havalimanı'na giderken silahlı saldırıya uğradı. Konuyla ilgili görüştüğümüz bir Fenerbahçe yetkilisi "Trabzon'da her sene şiddet olayları yaşanıyordu. Bu olay 'geliyorum' diyordu" değerlendirmesinde bulundu.

BBC Türkçe'ye olayla ilgili konuşan ve ismini açıklamak istemeyen kulüpten bir kaynak, şunları söyledi:

"Trabzon'da her sene şiddet olayları yaşanıyordu. Rize- Trabzon arası 70 kilometrelik yol, bu yola 100'er metre aralıkla polis yerleştiriliyordu. Polis korteji Rize sınırında bitiyordu. Yolda hep bir yerlerden araca taş geliyordu. 2004 yılında bir futbolcumuzun kafası, bu taşlardan biriyle yarılmıştı. Hatta bir defasında Trabzon'a kara yolundan ulaşamayıp, deniz yoluyla bizi takip etmiş; meşale yakıp gürültü yaparak oteldeki futbolcularımızı uyandırmışlardı."

"Geçen yıl Trabzon maçı yarım kalmıştı. Bundan iki yıl önce Fenerbahçe Televizyonu'nun canlı yayınında, yönetimin bulunduğu otobüse silah çekmişlerdi. Ateş edilmedi ama silah çekildiği kamera görüntülerine yansıdı. Bu olay 'geliyorum' diyordu."

'Komik cezalar veriliyor'

Telif hakkı EPA

Yaşanan olaylarla ilgili cezaların yetersizliğini vurgulayan Fenerbahçe yetkilisi, sözlerine şöyle devam etti:

"Rize'de hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Ama Trabzon'da kurtarılmış bölgede oynar gibiyiz. Daha önce yaşananlarla ilgili çok komik cezalar verildi. Maçlar da başka şehre taşınmadı."

Saldırının gerçekleştiği yerin çok ıssız bir yer olduğunu vurgulayan yetkili "Orası çok tehlikeli bir viyadük. Bir tarafı orman, bir tarafı deniz olan ıssız bir yol. Otobüs devrilse denize yuvarlanacaktı. Herkes çok korktu" dedi.

Saldırının silahla yapıldığının kesin olduğunu belirten yetkili, "Hiçbir taş camı delmez, taş atılsa cam tuzbuz olur. Direksiyona da isabet eden kurşunlar var" ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN - Fenerbahçe otobüsüne saldırı

'Maç bizimle ilgili değil, Rize'yle ilgili'

Yaralı şoförü ziyaret eden Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Yakup Aslan, hastane çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Saldırının Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında son yıllarda yaşanan gerilimle ilgisinin olup olmadığı yolundaki soru üzerine Aslan şunları söyledi:

"Bunları konuşmak doğru değildir. Bunlar tamamen farklı şeyler. Şu anda Fenerbahçe'yle bizim ne maçımız var ne de yakında verilmiş bir demecimiz var. Maç bizimle ilgili değil, Rize'yle ilgili. Bununla alakalı değil, ötesi bir şey bu. Bunun en kısa zamanda açıklanması, gerçeğin açığa çıkması, futbol camiasının da rahatlatılması gerekiyor. Çok profesyonelce yapılmış bir eylem. Ciddi bir suikast girişimine benzer bir durum bu."