Filistin İsrail'in vergi geliri ödemesini reddetti

Telif hakkı Reuters

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in 3 ay askıya aldıktan sonra yeniden ödemeye karar verdiği yüz milyonlarca dolarlık vergi gelirini reddetti.

Gerekçe İsrail'in vergi ödemelerinde "hizmet faturası" adı altında üçte birlik kesinti yapmış olması.

Ramallah'ta konuşan Abbas, İsrail'in gelirlerin tümünü ödememesi halinde, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvurabileceklerini söyledi.

Filistin lideri, "Ya paranın tamamını geri öderler, ya da arabulucu veya Uluslararası Ceza Mahkemesi yoluna gideriz" dedi.

İsrail ise kesintinin gerekçesinin, Filistin'e sağladığı elektrik, su ve sağlık hizmetleri olduğunu belirtti.

İsrail hükümeti Mart ayı sonunda, 3 ay önce dondurmuş olduğu vergi ödemelerine yeniden başlayacağını, ancak ödemelerde kesinti yapabileceğini duyurmuştu.

Filistin'in ithalat ve ihracattan elde ettiği, aylık 100 milyon doları aşan vergi gelirini İsrail topluyor ve belirli aralıklarla Filistin yönetimine ödüyordu.

Ancak İsrail Ocak ayında, Filistin yönetimine tepki olarak vergi gelirlerini ödemeyi dondurma kararı almıştı.

Tepkinin gerekçesi, Filistin'in 31 Aralık’ta, aralarında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kurucu anlaşması olan "Roma Sözleşmesi"nin de bulunduğu bazı uluslararası anlaşmalara katılma belgesini imzalamış olması.

Filistin, 1 Nisan'da yapılan törenle UCM'ye resmen üye oldu.

Vergi ödemeleri, Filistin yönetiminin gelirinin üçte ikisini oluşturuyor.

İsrail'in vergilere el koymasının ardından Filistin yönetimi "acil durum bütçesine" geçmek ve kamu çalışanlarının maaşlarında yüzde 40'lık kesinti yapmak zorunda kalmıştı.

İlgili haberler