Kızılhaç Yemen'e sağlık ekipleri gönderiyor

Telif hakkı Reuters

Uluslararası Kızılhaç örgütü bugün Yemen'in başkenti San'a'ya iki uçakla yardım malzemesi ve sağlık ekipleri sevkedecek. Uçaklardan biri acil tıbbi malzemeleri, diğeri de yardım ekipleri taşıyacak.

Örgüt, Suudi Arabistan öncülüğündeki güçlerin 12 gecedir isyancı Husilere karşı hava bombardımanını sürdürdüğü Yemen'in bir insani kriz yaşadığını açıklamıştı.

Kızılhaç sözcüsü Marie Claire Feghali BBC'ye yaptığı açıklamada, kentteki insani durumun çok "korkunç" olduğunu, cesetlerin sokaklarda üst üste yığıldığını söyledi.

Feghali "İnsanlar yiyecek almak için dışarı çıkamıyor. Borular tahrip olduğundan su sıkıntısı yaşandığını biliyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz ama durum gerçekten çok zor" dedi.

Güneydeki Aden limanına deniz yoluyla cerrah ekibinin gönderilmesi isteği ise, hala Yemen'den onay bekliyor.

Uluslararası Kızlhaç Örgütü Aden'de 24 saat süreyle ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulunurken, Rusya da, BM Güvenlik Konseyi'nden, "hava saldırılarına insani nedenlerle ara verilmesini desteklemesini" istedi.

Aden'de Husilerin ilerleyişi sürüyor

Husilere yönelik hava harekatının 13. gününde Aden limanında çarpışmaların yoğunlaştığı bildiriliyor. Koalisyonun hava operasyonlarına rağmen, Husilerin ilerleyişini sürdürdüğü belirtiliyor.

Yemen'deki Şii Husi hareketi, Devlet Başkanı Abdurrabuh Mansur Hadi'ye bağlı Sünni güçlerle çatışıyor.

Fransız AFP ajansı, isyancıların kentte ilerlerdiğini, sivillerin yaşadığı bölgeleri bombardımana tuttuğunu ve bazı binaları ateşe verdiğini duyurdu.

Telif hakkı AFP

Ülkenin ikinci büyük kenti olan Aden'in Sağlık Müdürü El Keder Lassouar, 26 Mart'tan bu yana devam eden şiddetli çatışmalarda 185 kişinin öldüğünü ve 1.282 kişinin de yaralandığını söyledi. Sağlık Müdürü bu sayıya ölen Husilerin ve hava operasyonunda vurulanların dahil olmadığını belirtti.

Birleşmiş Milletler'den Valerie Amos, son iki haftada hayatını kaybedenlerin sayısının 500'ü aştığını, yaralananların sayısının ise 1.700 olduğunu açıkladı.

Yemen'in yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan Husiler, ülke yönetiminde daha fazla söz sahibi olma talebiyle Eylül 2014'te isyan başlattı.

Husilerin Ocak ayında başkent San'a'yı ele geçirmesi üzerine, Devlet Başkanı Hadi istifa ederek, Aden'e kaçmıştı.

Hadi, bir ay sonra istifasını geri çekerek "görevimin başındayım" mesajını vermiş, ancak Husilerin güneyde de ilerlemesi üzerine Mart sonunda Suudi Arabistan'a kaçmıştı.

Bu arada Pakistan parlamentosu, Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyona katılıp katılmayacağını görüşmek üzere bugün özel bir oturum düzenliyor.

Telif hakkı EPA

TIKLAYIN - 6 SORUDA YEMEN KRİZİ

185 Türk tahliye edildi

Yemen'deki çatışmalar nedeniyle yabancı ülkeler vatandaşlarını tahliye ediyor. Pazar günü 185'i Türk vatandaşı toplam 230 kişi, San'a'dan İstanbul'a götürüldü.

Cumartesi akşamı da Aden kentinden Büyükada Korveti ile tahliye edilen 55 Türk vatandaşı, Cibuti'den uçakla İstanbul'a götürülmüştü.

TIKLAYIN - Erdoğan: 'İran Yemen'deki güçlerini çekmeli'

İlgili haberler