YouTube ve Twitter'a erişim yasağı kalktı

Telif hakkı REUTERS

Türkiye'de Twitter ve YouTube'a getirilen erişim yasağı kaldırıldı.

Mahkemenin talebi üzerine, savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınmasıyla ilgili bazı içerikler nedeniyle bazı internet ve sosyal medya sitelerine erişim, Pazartesi öğle saatlerinde engellenmişti.

Savcı Kiraz ile ilgili içeriği silmesinin ardından ilk olarak Facebook'a uygulanan erişim yasağı kaldırıldı.

Gece saatlerinde ise önce Twitter, ardından da video paylaşım sitesi YouTube'un söz konusu içerikleri kaldırmasıyla, bu sitelere erişim de yeniden açıldı.

YouTube'un sahibi olan Google'ın Reuters haber ajansına konuşan sözcüsü, 'video paylaşım hizmetlerinin yeniden başlayabilmesi için çalıştıklarını' söylemişti.

Anadolu Ajansı, İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 3 Nisan 2015 tarihinde "Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürülmesine ilişkin soruşturmaya konu görüntü, ses ve videoların yayınlandığı internet sitelerinde erişimin engellenmesine" karar verdiğini bildirmişti.

Kararda geçen hafta Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda yaşanan rehine krizi sonrası yayınlanan bazı haberlere erişimin engellenmesi, bunun mümkün olmadığı durumlarda tümüyle bazı internet sitelerine erişimin engellenmesi talep edilmişti.

Google'a da süre verildi

İstanbul Sulh Ceza Hakimliği de, en büyük arama motoru Google'a da uyarı göndererek, savcı Kiraz ile ilgili içeriğin arama sonuçlarından çıkarılmasını istedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine alınan kararın gerekçesi şöyle:

"Milli Güvenliği ve Kamu Düzenin Korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi ve kamu görevlileriyle vatandaşların internet ortamında yer alan yasa dışı içerikler nedeniyle mağdur olmaması, zarara uğramaması, hak ve özgürlüklerin muhafaza edilmesi amacıyla talebin kabulüne karar verilmiştir."

Telif hakkı BBC World Service

Hakimlik, Google'ın en geç 4 saat içinde kararı yerine getirmesine hükmetti.

Google'a verilen süre TSİ 01:30'da sona erdi ancak Türkiye'deki kullanıcılar şu an için Google'a erişimde bir engellemeyle karşılaşmadıklarını bildiriyor.

İlgili haberler