CHP, aday listesiyle 'değişim ruhunu' yakaladı mı?

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) seçimlerde bu kez aday listeleri sonrası gerilim yaşanmıyor.

Gözlemcilere göre bunun en önemli nedenlerinden biri, listelerin genel merkezde değil, eğilim yoklaması ve önseçimle örgüt tarafından hazırlanmış olması.

Ancak CHP'ye eleştiriler yok değil.

Eleştirilerin başında, İstanbul ve İzmir'de İlhan Kesici ve Zekeriya Temizel gibi genç sayılamayacak isimlerin listede yer alması geliyor.

CHP, geçen yıl yerel seçimlerde de "toplumsal muhalefet yapamamakla" ve "Gezi ruhunu kavrayamamakla" eleştirilmişti.

Kendisi de CHP'den ön seçimde aday olan siyaset bilimci Burak Cop'a göre "Yerel seçimlerle karşılaştırıldığına CHP, Gezi Ruhu'nu yansıtmaya çok daha yakın".

Cop, listede genel olarak büyük bir yenilenme ve dinamizm gördüğünü söylüyor ve milletvekillerinin yüzde 80’inin listede yer bulamadığını hatırlatıyor.

'Olumlu bir değişim var'

Siyaset Bilimci Yrd. Doç. Dr. Deniz Yıldırım da, ön seçim sürecinde CHP'nin, tabanın taşıdığı Gezi ruhuyla, toplumsal muhalefet, mücadele dinamikleriyle ilişkilenen, sokağı önemseyen isimleri de, tamamen olmasa da ödüllendirdiğini, bu değişimin CHP açısından olumlu bir değişim olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Telif hakkı bbc

Yıldırım "Önder Sav başta olmak üzere AKP'yle doğrudan din-laiklik çatışması üzerinden siyasi eksen kurmaya çalışan isimler geri plana düştü" görüşünü dile getirdi.

Deniz Yıldırım'a göre, CHP aday listesinde "yeni ve demokratik bir arada yaşama modellerine açık, farklılıkları ilerici bir alternatif içerisinde birleştirebilecek isimler" de öne çıkmaya başlamış görünüyor.

Yıldırım için bu, "gelecekte bir kurucu irade yaratmak açısından" önemli.

Yıldırım ön seçimle oluşan aday listelerinin, "CHP'nin Gezi'den sonra 30 Mart ve 10 Ağustos seçimlerinde hızlandırdığı sağa açılma stratejisinin tabanda yarattığı huzursuzluğu da gösterdiğini, bu açıdan yine tamamen olmasa da aday listesinin 'AKP'ye benzeyerek AKP ile mücadele' stratejisinden geriye dönüş sinyali olarak değerlendirilebileceğini" belirtti.

Yıldırım için esas değerlendirilmesi gereken nokta, partinin seçim beyannamesinin ve ekonomi programının "Gezi"yi yakalayıp yakalayamayacağı.

CHP'nin Selin Sayek Böke'yi İzmir'de 1. sıraya yerleştirmesini eleştiren Yıldırım, "(Kemal) Derviş'in iktisadi programının izindeki, Dünya Bankası deneyimiyle Türkiye'ye gelen Böke'nin aday olması iktisadi programın Gezi ruhuyla uyacağı izlenimini vermiyor açıkçası" diyor.

Koç: Dengeli bir liste

Peki gençler konusunda karnesi nasıl aday listesinin?

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan CHP Sözcüsü Haluk Koç, "Partinin bir hafızası vardır. İhtisas komisyonlarında o konuyla ilgili teknik donanıma sahip bir kadronuzun da olması lazım" dedi.

Koç, "Bence dengeli bir liste" diyerek deneyimin de öneminin altını çizdi.

Deniz Yıldırım'a göre ise CHP'de halen "yenilenme söylemine uzak duran, deneyim, liyakattan söz eden, kemikleşmiş isimler var."

"Her hareketin bir "yeni" söylemi var" diyen Yıldırım, "AKP Yeni Türkiye'den, HDP Yeni Yaşam'dan söz ediyor. CHP ise bu seçimdeki aday listesiyle Yeni CHP söylemine yaslanacak gibi görünüyor. Bu yüzden CHP'nin yenilik söylemi henüz parti içi yapılanmayla ilişkili, Türkiye siyasetine müdahalesi ve etkisi zaman alabilir" diyor.

Yıldırım, "İlhan Kesici'nin yine listeye girmesi, tamamen siyasetten çekilmiş Zekeriya Demirel'in adaylar arasnda olması yenilenme söylemine engel" görüşünde.

Telif hakkı AFP

BBC Türkçe'ye konuşan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur da, genç sayısını yeterli bulmayanlardan. Onur, "30 yaşın altında seçilebilir yerde bile olsa 10 kişi varsa, biz hala yaşlı bir partiyiz demektir. Bu iyi değil" diyor.

Listede çeşitlilik ve azınlıklar

Partilerin aday listeleri açıklanırken değerlendirilen bir başka kilit başlık da azınlıkların ve kadın adayların dağılımı.

Bu çerçevede HDP'nin aday profili CHP’den çok daha zengin görünüyor.

Burak Cop ise CHP'nin duyarlılığının önemsenmesi gerektiği görüşünde.

Cop, "Ermeni adayımız ve Roman adayımız var. Selina Doğan İstanbul'da 1. sırada, Roman aday Özcan Purçu da 5. sırada. Selina Doğan'ın adaylığı sadece Ermeni olduğu için değil ama onun hukukçu kimliği, toplumsal mücadelede kendini kanıtlamış bir isim olması açısından da önemli" diyor

CHP adayı ayrıca partide kadınların giderek artan oranda temsil edildiklerinin altını çiziyor ve bu noktada da daha iyiye gittiklerini söylüyor.

Kadın aday sayısı yeterli mi?

CHP'de kadın adayların oranı yüzde 18. Peki bu yeterli mi?

İstanbul Milletvekili Melda Onur, "Seçilebilir sıradaki kadın aday sayısında bir artış yok. Eski oyu alırsa bizde bir fark olmayacak" diye konuştu ve şöyle devam etti:

"Aday gösterebilirsiniz ama kadınları son sıraya seçilmesi zor yerlere koyarsanız anlamı yok."