DERGİ - Eşi benzeri olmayan uçak pistleri

Uzun kuyruklar, fazla bilgi vermeyen seyahat acenteleri, pahalı yemekler ve tehirler…

Seyahat dünyasında havaalanları seyahat eden ile varmak istediği yer arasındaki zorunlu engeller olarak görülür. Fakat eşi benzeri olmayan uçak pistleri bu yolculukları heyecanlı da kılabilir. İşte onlardan bazıları…

Nepal: Uçurumun tepesindeki pist

Himalaya dağları üzerinde kurulu Lukla kasabasındaki Tenzing-Hillary Havaalanı’ndaki eğimli pistin uzunluğu 460 metre. Sadece küçük uçaklar ve helikopterler kullanabiliyor. Pistin kuzeyinde dağlar, güneyinde ise 600 metrelik bir uçurum bulunuyor. Everest’e tırmanmak için gelen dağcılar bu piste iniyor. Buraya ismini verenler de Everest’e ilk tırmanan Edmund Hillary ile Şerpa Tenzing Norgay.

İskoçya: Su altındaki pist

Deniz yükseldiğinde Barra Adasıı’ndaki pistler gözden kaybolur. Küçük uçakların kullandığı bu pist aslında bir sahilden ibarettir. Bu nedenle uçakların iniş ve kalkışları gelgitlere göre belirlenir.

Maldivler: Tropik pist

Pilotlar için Maldivler’deki Male Uluslararası Havaalanı’na iniş yapmak zorlu bir iştir. Denizden yüksekliği sadece iki metre olan bu asfalt piste inerken yapılacak en ufak bir hata uçağı Hint Okyanusu’na indirebilir. Dünya’da bir adayı tümüyle kaplayan başka bir havaalanı belki de yoktur. Yolcular asıl gidecekleri yerlere sürat tekneleriyle ulaşıyor.

Karayipler: En kısa pist

Karayip adalarından Saba’daki bu uçak pisti 396 metre ile dünyanın en kısa ticari pisti. Küçük bir burun üzerinde kurulu pistin üç tarafı uçurumlarla bir tarafı ise tepelerle çevrili.

ABD: 2767 metrede pist

Colorado’daki Telluride Havaalanı Kuzey Amerika’nın en yüksek ticari pisti. Rocky Mountains bölgesindeki bir plato üzerinde kurulu piste gece inişleri yapılmaması tavsiye ediliyor.

Hong Kong: Alçak uçuş pisti

Artık uçuşlara kapalı olan Kai Tak Havaalanı’na yolcular ‘Kalp Krizi’ adını takmıştı. 1925-1998 tarihleri arasında kullanılan pist deniz kıyısında bir dolgu alana kuruluydu. Alanın iki yanı da gökdelenlerle kaplıydı. İniş ve kalkışlar esnasında binaların içindeki insanları görüyormuşsunuz sanırdınız.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth’te okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.