Bangladeş: Cemaat-i İslami lideri idam edildi

Telif hakkı Focus Bangla

Bangladeş'in bağımsızlık savaşı sırasında savaş suçları işlemekten suçlu bulunup idam cezasına çarptırılan Cemaat-i İslami partisinin liderlerinden Muhammed Kamaruzaman'ın Dakka'da bir cezaevinde asıldığı bildirildi.

62 yaşındaki Kamaruzzaman, Bangladeş cumhurbaşkanından af dilemesi çağrılarını reddetmişti.

İslami cemaat lider, savaş suçları iddiasıyla idam edilen ikinci isim oldu.

2010'dan İslami Cemaat'in genel sekreter yardımcılığı görevini yürüten, İslamcı bir yayın organının eski genel yayın yönetmeni olan Abdülkadir Molla da, Aralık 2013'te asılmıştı.

Muhammed Kamaruzzaman hakkındaki, 1971'deki Bangladeş ulusal kurtuluş savaşı sırasında işkence ve toplu katliam da dahil yedi insanlık suçu iddiasından beşini işlediği kanaatine varan mahkeme tarafından ölüme mahkum edildi.

Pakistan'dan bağımsızlık için verilen dokuz aylık savaşta, Bangladeş yetkilileri üç milyona yakın insanın öldüğünü söylüyorlar. Bağımsız araştırmacılar bu sayının daha ziyade 500 bin civarında olduğunu kaydediyorlar.

Mahkeme 2010 yılında işbirlikçilikle suçlanan kişileri yargılamak amacıyla kurulmuştu.

Savaş suçları mahkemesi önüne çıkarılan 12 kişiden 9'u Bangladeş'in en büyük İslamcı partisi olan Cemaat-i İslami'nin geçmişte Pakistan'dan ayrılmaya karşı çıkmış isimleri.

Sanıkların tümü haklarındaki suçlamaları reddetti.

Kamaruzzaman hakkındaki dava 2010 yılında, başka bir suçlamayla gözaltına alınmasından bir ay sonra açılmıştı.

Muhammed Kamaruzzaman 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında Pakistan ordusu ile işbirliği içinde çalışan ve çok sayıda Bangladeşli aydını öldüren Bedir milis gücünün liderlerinden biri olmakla suçlanıyordu.

İlgili haberler