Liberland'a Türkiye'den büyük ilgi

Telif hakkı n

Bir Çek Cumhuriyeti vatandaşının Hırvatistan ile Sırbistan arasında, kurduğu "Liberland Cumhuriyeti" dünyanın bir çok yerinde, özellikle de Türkiye'deki sosyal medya kullanıcıları arasında büyük ilgi gördü.

Birleşmiş Milletler'in eskiden tampon bölge olarak kullandığı, ne Hırvatistan ne de Sırbistan'ın hak iddia ettiği yedi kilometre karelik bir alanda kurulan ülke, vatandaşlık başvuruları kabul ediyor.

Telif hakkı n

Liberland'ın "Cumhurbaşkanı" Vít Jedličkaon binlerce başvuru aldıklarını söylüyor.

İnternet sitesindeki forum sayfasında yer alan mesajların sayısı Liberland'a en fazla ilginin Türkiye'den geldiğine işaret ediyor.

Telif hakkı n

Forumda, vatandaşlık başvurusunun nasıl yapılacağından, Liberland'da gezilecek, görülecek yerlere, ilk pideciden, burada kurulacak köy yardımlaşma ve yaşatma derneklerine kadar pek çok konuda esprili mesaj yer alıyor.

Telif hakkı n

Liberland'ın internet sitesinde, "Liberland'da kimler ihtiyaç var" başlığı altında ideal vatandaş tanımı şöyle yapılıyor "

"Irk, etnik köken, yönelim ve din farkı gözetmeksizin başkalarına ve başkalarının fikirlerine saygılı olan, özel mülkiyete saygı gösteren, komünist, Nazi ya da başka aşırı uç geçmişi olmayan, suç işlememiş kişiler."

Telif hakkı n

BBC Türkçe'nin Facebook sayfasındaki bir yorumda, komünizmle Nazizm'in bir tutulması eleştirilirken, ekşi sözlük'teki bir yorumda, "insan kendine alan olarak daha büyük ve köklü sayılabilecek bir ülke vatandaşlarına böyle şartlar getirse neler olurdu diye sormadan edemiyor" deniyor.

Vít Jedlička kurduğu devletin tanınması için BM'ye başvuruda bulunmuştu.

Bayrağı ve devlet arması hazır olan Liberland'ın anayasası, katılımcılarla birlikte hazırlanacak.

İnternet sitesinde yönetim şekli "Anayasal Cumhuriyet" olarak tanımlanan Liberland'da "gereksiz vergiler ve hayatı zorlaştıran bürokrasinin olmayacağı" vaadi yer alıyor.

İlgili haberler