HDP'ye saldırı: İki kişi gözaltında

Ankara'da Halkların Demokratik Partisi genel merkez binasına düzenlenen saldırıyı araştıran emniyet birimleri, iki kişiyi gözaltına aldı.

Başkentteki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile istihbarat ekiplerinin yürüttüğü soruşturmada önce olaya karıştığı düşünülen aracın plakası belirlendi.

Daha sonra saldırının faili olmakla suçlanan iki kişi yakalanarak sorguya alındı.

Ankara'da Cuma geceyarısından sonra Büklüm Sokak'taki parti merkezine düzenlenen saldırıda ölen ya da yaralanan olmamış, partinin tabelalarına kurşunlar isabet etmişti.

Saldırganın bir araçtan ateş açtığı, parti binasını koruyan polisin de saldırganlara ateşle karşılık verdiği bildirilmişti.

Sırrı Süreyya Önder: HDP'ye karşı provokasyon

Saldırıyla ilgili bir açıklama yapan HDP milletvekili ve Ankara adayı Sırrı Süreyya Önder, olayın TSİ 04:00 civarında meydana geldiğini söyledi.

Önder, ''Beyaz bir aracın üzerinden silahlarla ateş ediliyor. Bizim binada bekleyen görevli arkadaşlarımız ve binanın önündeki polisler müdahale ediyorlar. Araç uzaklaşıp gidiyor, polis civardaki güvenlik kameralarından aracın plakasını ve içindekileri tespit etmeye çalışıyor'' dedi.

Saldırıyı, 'HDP'nin barajı aşmaması için yapılan provokasyon' olarak niteleyen Önder, ''Bütün bunlara karşı inadına ve ısrarla barışı, demokratik siyaseti savunmaya da kararlıyız. Saldırganlar ve onları örgütleyenlerin bilmesinde fayda var. Israrla barış, demokratik siyaset demeye devam edeceğiz" dedi.

Saldırganların birden fazla kişi olduğunu söyleyen Önder, saldırganların polis kulübesini de hedef aldığını ve polisin saldırganların arkasından bir iki el ateş ettiğini ifade etti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu da saldırı sonrası yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada "Hükümeti seçim güvenliğini sağlaması yönünde uyarıyoruz ve faillerin bir an önce yakalanmasını bekliyoruz" denildi.

Akdoğan: Silah provokasyon demektir

Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıyı demokrasi ve istikrarı hedef aldığını belirterek kınadı, bütün siyasi partileri Türkiye'nin neresinde olursa olsun şiddete karşı ortak tavır almaya çağırdı.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da saldırıya ilişkin açıklamasında, "Bunu kınıyorum, silah 'provokasyon' demektir" ifadesini kullandı.

Seçim süreçlerinde "kirli birtakım eller"in devreye girdiğini söyleyen Akdoğan, şunları kaydetti:

"Provokasyon çıkarmaya çalışırlar, gerilimi artırmaya çalışırlar. Terör kimden gelirse ve kime karşı olursa olsun hedefine bakmadan, kaynağına bakmadan hep kınarız."

İlgili haberler