İtalya'da kiliseyi kızdıran boşanma yasası

Telif hakkı THINKSTOCK

İtalyan parlamentosu, "Katolik Kilisesi'ne darbe" olarak nitelenen bir yasal düzenlemeyi kabul ederek boşanma süresini 3 yıldan 6 aya indirdi.

Boşanmayı kategorik olarak reddeden Katolik Kilisesi'nin itirazlarına rağmen İtalya'da 1970'te boşanma yasal hale gelmişti ancak hala fiili olarak zorlukla gerçekleştiriliyordu.

"İtalyan usulü boşanma" filmindeki kadar olmasa da (1961 yapımı filmde Marcello Mastroianni'nin oynadığı karakter, boşanamadığı için karısını öldürmenin yollarını arıyordu), İtalyanlar hala boşanmak için çileli bürokratik işlemlerden ve uzun bir bekleme süresinden geçmek zorunda kalıyordu.

Evli çiftlerin boşanabilmesi için en az 3 yıldır ayrı yaşadıklarını ispat etmeleri gerekiyordu.

Karşılıklı rızanın bulunmadığı durumlarda ise işlemler daha da karmaşıklaşıyordu. O kadar ki birçok İtalyan çift daha kolay boşanabilmek için bu işlemlerin daha hızlı yapıldığı AB ülkelerinde ikamet alarak boşanma davasını bu ülkelerde açıyordu.

'Aile hayatına saldırı'

İtalyanları "evlenmekten soğuttuğu" bile söylenen bu yasa, önceki gün parlamento tarafından değiştirildi. Parlamentonun 398 "evet", 28 "hayır" oyuyla onayladığı yeni yasal düzenlemeyle artık boşanma süresi 6 aya inecek. İhtilaflı durumlarda ise bekleme süresi 1 yıl olacak.

Karmaşıklığıyla ünlü İtalyan bürokrasisini sadeleştirmek için bir dizi reform sözü veren Başbakan Matteo Renzi, boşanmayla ilgili düzenlemenin parlamentodan geçmesinin ardından Twitter'a yazdığı mesajda, "Kısa sürede boşanma yasalaştı. Bir sözümüzü daha yerine getirdik" dedi.

Siyasi yelpazenin büyük kısmının da onayını alan yeni yasal düzenleme Katolik Kilisesi'ni ise kızdırdı. Kiliseye ait ve yakın yayın organları, boşanmanın kolaylaştırılmasını aile hayatına saldırı olarak yorumladı.

Kiliseye bağlı Avvenire gazetesi, boşanmayı kolaylaştırmanın ağır toplumsal sonuçlar doğuracağını öne sürerek, eşinden ve çocuklarından ayrı kalan babalara "alkolizm, depresyon ve şiddet yolunun açılacağını" yazdı. Gazete, aile bilincini güçlendirecek yasalar yerine "daha sorumsuz bir toplum" yaratacak yasal düzenlemeler yapıldığı eleştirisini getirdi.

Famiglia Cristiana (Hıristiyan Aile) dergisi de "Bir aileyi yok etmek için 6 ay yeterli" başlığını kullandı ve parlamentoyu, "aile kurumuna karşı güç gösterisi yapmakla" suçladı.

İlgili haberler