ABD'nin Baltimore kentinde olağanüstü hâl ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

ABD'nin Baltimore kentinde, gözaltındayken ölen Freddie Gray adlı bir siyahın cenazesinin ardından çıkan protesto gösterileri ve çatışmalar sonrası olağanüstü hâl ilan edildi.

Kentte geceleri sokağa çıkılması da bir hafta boyunca yasaklandı. Karar yerel saat ile 22.00-05.00 saatleri arasında geçerli olacak.

Baltimore'da ayrıca Ulusal Muhafız gücüne bağlı yaklaşık 5 bin asker konuşlandırılacak.

Kentin bağlı olduğu Maryland eyaletinin valisi Larry Hogan, kentte Ulusal Muhafız güçlerinin konuşlandırması kararının "son çare" olarak alındığını söyledi.

Baltimore Belediye Başkanı Stephanie Rawlings-Blake ise "Bu gece gördüğümüz yıkım çok üzücü...Adalet isteyen kişilerin barışçı gösterileriyle şiddeti kışkırtmak isteyen haydutlar arasında bir fark olduğu gayet açık. Durumun kontrol altına alınması için eldeki tüm kaynaklar kullanılıyor." dedi.

ABD Başkanı Barack Obama daha önce yönetiminin Baltimore'da düzenin tesisi için her türlü desteği vereceğini söylemişti.

Telif hakkı Reuters

27 kişi gözaltına alındı

Baltimore'da gece inşaat halindeki, gençlere ve ailelere hizmet verecek bir sosyal merkez ateşe verildi. Önceki saatlerde de onlarca kişi polisle çatışmaya girdi ve 15 polis yaralandı. Polis en az 27 kişiyi gözaltına aldı.

Dün helikopterlerle çekilen görüntülerde, onlarca insanın sokaklarda olduğu ve polisle çatıştığı görülüyordu. Polis araçları taşlı saldırılara hedef oldu ve ateşe verildi.

Telif hakkı Getty

Şiddet olaylarıyla birlikte 620 bin nüfuslu kentte bazı yerler yağmalandı, bazı noktalarda da yangınlar çıktı.

Baltimore'da 12 Nisan'da gözaltına alınan Freddie Gray'in 19 Nisan'da ölmesinden bu yana protestolar sürüyor.

25 yaşındaki Gray gözaltında hastanelik olmuş, bir hafta komada kalmış, daha sonra hayatını kaybetmişti.

ABD Adalet bakanlığı Gray’in omurgasındaki yaralanmaların nerede ve ne zaman oluştuğunu soruşturuyor. Olayla ilgili görülen 6 polis memuru görevden alındı.

'Cebinde sustalı bıçak vardı'

Yetkililer, Gray'in devriye gezen polislerle göz teması kurduktan sonra kaçmaya başladığını savunuyor. Polisin Gray'i yakaladıktan sonra nezarethaneye götürdüğü bildirilmişti. Gray'i neden gözaltına alındığı ise açıklık kazanmadı.

Baltimore Sun gazetesi, Gray'in cebinin içinde sustalı bıçak olduğunun kayda geçirildiğini ancak bıçağın görünür olmadığını ve tehdit amacıyla kullanılmadığını yazdı.

Gazete, Freddie Gray'in geçmişte görece hafif ve uyuşturucu madde bağlantılı suçlamalarla ve iskambil kağıdı ile zar taşımak gibi önemsiz gerekçelerle gözaltına alınmış olduğunu kaydetti. Gazetedeki haberde şu satırlar yer aldı:

"Bunlar, onu kötü, karanlık bir insan mı yapar? Arkadaşları ve komşuları, 'Hayır' diyor. Gray, kuşaklar boyunca yoksulluk altında ezilen bir mahallede yaşayan, uyuşturucuyle savaşın da eklenmesiyle, sayısız gencin hayatta anlamlı fırsatlardan yoksun bırakıldığı bir ortamdan çıkmış tipik bir örnekti."

TIKLAYIN: ABD'DE POLİS ŞİDDETİNİ PROTESTO

Telif hakkı EPA

İlgili haberler