Erdoğan'dan HDP'li belediye başkanlarına tepki

Telif hakkı BBC World Service

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hizmete sokulan tesislerin toplu açılış törenine katılmak üzere Batman'daydı. Erdoğan konuşmasında kendisini karşılamayan HDP'li belediye başkanlarının PKK'dan emir aldığını savundu, "Kürtlerin temsilcisiysen buraları temizle, pislikten geçilmiyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Batman Belediyesi eş başkanları Sabri Özdemir ve Gülüstan Akel'i hedef alarak " Diyorlar ki 'Kürtlerin temsilcisi biziz'. Hadi canım. Ben, 'Kürtlerin temsilcisiyiz' diyenleri şu anda arka sokaklarda görüyorum. Pislikten geçilmiyor. Eğer temsilciysen buraları temizle. Öyle mi? Kürt vatandaşıma hizmetkar ol" ifadelerini kullandı.

KCK (Kürdistan Topluluklar Meclisi) bir açıklama yaparak, "Çözüm sürecine ve oluşan meseye tekme vuran Erdoğan'a tutum koymalı, Erdoğan'ı karşılamaya gitmeyerek protesto etmelidir" demişti.

KCK, PKK ve örgütün uzantısı olarak diğer Kürt bölgelerinde faaliyet gösteren tüm parti ve organizasyonların koordine edildiği bir yürütme organı niteliğinde bir yapılanma.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)ise bugün "Partimizin Belediye Eş Başkanları, Tayyip Erdoğan'ı karşılamayacak ve ağırlamayacaklardır" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batman'da halka hitap ederken bu konuya da değindi ve şöyle konuştu " Ben şimdi buraya geldim. Türkiye'nin cumhurbaşkanıyım. Yüzde 52 oyla ilk defa milletin seçtiği bir cumhurbaşkanıyım. Tabi kendime göre bir plan yaptım. Dedim ki 'Valiliği ziyaret ederim, belediyeyi de ziyaret ederim'. Fakat sağ olsun belediye başkanı havaalanına gelme nezaketini bile göstermedi. Şimdi havaalanına gelme nezaketini göstermeyen bir belediyeyi bir cumhurbaşkanı olarak benim ziyaret etmem doğru mu? Dolayısıyla bunu bilmenizi istiyorum ki bunun istismarını yapmasınlar."

'Biz çözüm sürecinde samimiyiz'

Batman'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, din konusunda HDP'ye eleştiriler yöneltti. Erdoğan, "Birileri çıkmış diyor ki 'Biz gelince Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kaldıracağız'. Neden? Çünkü bunların dinle işi yok. İşte bakıyoruz. Kaldıracağız dedikleri Diyanet, şu anda 'Qur'an-ı Piroz Kurdi' adıyla Kürtçe Kur'an mealini yayınladı. Bütün bunlarla beraber biz adımlarımızı atmaya devam edeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ellerine geçen bazı belgelere göre PKK kamplarında Zerdüşt dininin eğitimlerinin verildiğini öner sürerek "Bunları çok iyi tanımamız, çok iyi bilmemiz gerekiyor ve bunları da benim Kürt kardeşlerime iyi anlatmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Çözüm sürecini sadece belirli bir bölgeyle, kesimle sınırlandırmanın her şeyden önce Kürtlere haksızlık olacağını söyleyen Erdoğan "Çözüm sürecini sadece Kürt sorunu parantezinde tutmak isteyenlerin dertleri başka. Kürt kardeşlerimin hakkını, hukukunu savunmanın, sorunlarını çözmenin peşinde değiller. Bu mesele üzerinden kendilerine inisiyatif alanı, istismar alanı oluşturmak istiyorlar. Çünkü tüm siyasi ikballerini buna borçlular. Geçmişte Kürt ifadesini yasaklayanlarla bugün aynı ifadeyi istismar edenlerin arasında, inanın bana göre hiçbir fark yok." dedi.

Kürtçe isimler önündeki yasakçı uygulamaları ortadan kaldırdıklarını söyleyen Erdoğan, Kuvey dönüşü 'Kürt sorunu yoktur' açıklamasına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

"İşte bunun için ben bugün ülkemizde artık bir Kürt sorunu yoktur diyorum. Biz çözüm süreci konusunda samimiyiz. Bu sürecin mimarı bizzat şahsım. Bu sürece tüm vücudumu koydum. Şahsımı çözüm sürecini bitirmekle itham edenler, bugüne kadar sözlerini tutmayarak, bu sürece en çok zararı vermiş olanlardır. Çözüm süreci onların sayesinde değil, onlara rağmen bugünlere geldi."

'Örgüte kalsa Türkiye 1990'lı yıllara dönmüştü'

Van'da bilboradlarda asılan bir afişi de eleştiren Erdoğan " O bilboardlarda bir musluk, musluktan ne akıyor, kan! Siz bununla ne kastediyorsunuz? Kendilerini tanımlıyorlar. Çünkü onların olduğu yerde kan var. Bizim olduğumuz yerde o musluklardan kan değil, berrak su akar. Farkımız bu. Örgüte, örgüt güdümündeki partiye kalsa, Türkiye çoktan 1990'lı yılların karanlık günlerine geri dönmüştü.

Türkiye'nin 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra yeni anayasasını hazırlaması ve bununla birlikte başkanlık sistemine geçmesini teklif eden Erdoğan, yeni Türkiye'nin inşası için yeni anayasanın şart olduğunu söyledi. Yeni anayasayla birlikte başkanlık sistemine geçmenin de artık bir zorunluluk haline geldiğini belirterek bu formülün, Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaşmasının garantisi olarak gösterdi.

Erdoğan, Batman'daki programını tamamlayıp Diyarbakır'a geçti. Diyarbakır Büyükşehir Belediye'sine yapmayı planladığı programın iptal edileceği tahmin ediliyor. Valilik ziyaretinden sonra Erdoğan, TSİ 17:00'da İstasyon Meydanı'nda halka hitap edecek.