Suudi kralından Obama'nın davetine ret

Telif hakkı Reuters

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Barack Obama'nın bu hafta altı Körfez ülkesinin liderlerini bir araya getirmek istediği Camp David'deki zirveye katılmayacağını açıkladı.

Bir açıklama yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Ahmed Cübeyir, Kral Selman'ın Yemen'deki ateşkes ve insani yardım faaliyetlerine odaklanmak için zirveye gidemeyeceğini söyledi.

Bazı yorumcular ise kararı, "Kral Selman'ın Obama'yı terslemesi" olarak yorumladı.

Zirvede Suudi Arabistan'ı, ülkenin yeni veliaht prensi Muhammed bin Nayif temsil edecek.

Ülkenin ikinci veliaht prensi ve Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman da zirveye katılacak.

Dört lider katılmıyor

ABD başkanlarının yazlık konutu Camp David'deki zirve Çarşamba günü başlayacak.

Telif hakkı AFP

Şu ana kadar Körfez ülkelerinden sadece Kuveyt ve Katar'ın liderleri zirveye katılacaklarını açıkladı.

Zirvede Suudi Arabistan dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Bahreyn de liderleri dışındaki yetkililer tarafından temsil edilecek.

Camp David Zirvesi, İran'la nükleer anlaşmaya varılması için yoğun çaba harcayan ABD Başkanının, Körfez ülkelerinin kaygılarını giderme çabası olarak görülüyor.

Suriye ve Yemen'deki son gelişmeler de zirvede ele alınacak.

Suudi Arabistan, Yemen'de Salı akşamından itibaren geçerli olacak beş günlük insani bir ateşkes önermiş, isyancı Şii Husiler plana "olumlu" baktıklarını söylemişlerdi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre ülkede Mart ayı sonundan bu yana süren çatışmalarda 1400'den fazla kişi ölmüş, 17 yardım kuruluşu Yemen'de acil ateşkes çağrısında bulunmuştu.

İlgili haberler