Suriye'den Telegraph'ın haberine 'fotoğraflı yalanlama'

Telif hakkı AFP
Image caption SANA'nın yayınladığı görüntülerde Ali Memlük (en sağda), Beşar Esad ve İranlı yetkililerle birlikte görülüyor.

Suriye'nin resmi SANA haber ajansı, İngiliz Daily Telegraph gazetesi'nin Pazartesi günü ev hapsine alındığını ileri sürdüğü Suriye İstihbarat Örgütü Başkanı Ali Memlük'ün, bugün Devlet Başkanı Beşar Esad ve ve İranlı yetkili ile toplantıya katıldığını duyurdu.

SANA'nın haberinde ve Suriye devlet başkanlığının resmi sosyal medya hesaplarında habere eşlik eden fotoğrafta Tümgeneral Ali Memlük'ün, İran parlamentosunun ulusal güvenlik ve dış politika komisyonunun başkanı Alaaddin Borucerdi'yi misafir eden Beşar Esad'la yanyana oturduğu görülüyor.

BBC Türkçe'nin Daily Telegraph haberiyle ilgili tartışmaları aktardığı haberi için tıklayın.

Daily Telegraph'ın haberinde "Suriyeli istihbaratçı Ali Memlük'ün Türk istihbaratıyla haberleşip Esad'a karşı darbe planları yaptığı şüphesiyle ev hapsine alındığı" iddia edilmişti.

Suriye medyasının daha önce Ali Memlük'ün fotoğraflarını yayınladığı pek vaki olmadığından, SANA'nın bu haberinin özellikle, söz konusu haberleri yalanlamak amacıyla yayınlandığı tahmin ediliyor.

Daily Telegraph'ın haberinde Ali Memlük'ün, İran'ın ülkesi üzerinde artan etkisinden rahatsız olduğu iddia edilmişti.

Bu iddia düşünüldüğünde, İstihbarat şefiyle ilgili haberin İran heyetinin ziyaretine ilişkin olmasının da mesaj niteliği taşıyor olabiliceği düşünülüyor.

İlgili haberler