DERGİ - AirCam ile Amerika’dan en güzel manzaralar

Yerden 600 metre yüksekte uçan iki kişilik AirCam’de ABD’nin güney batı bölgesini dolaşıyorum. 35 yıllık seyahat yazarlığının ardından ilginç bir deneyim bu.

İki motorlu üstü açık bu uçak 5000 metreye kadar yükselebiliyor. Bir kumanda kolu ile kontrol edilen AirCam’i “Oklahoma’nın Bill Gates’i” olarak bilinen Bob Webster kullanıyor. Bilgisayar programcısı, mucit ve hevesli bir pilot olan Webster 2001’de 100 bin dolara satın aldığı parçalarla yapmış bu uçağı.

Webster beni AirCam ile Oklahoma’dan California’ya götürecekti. Birkaç gün sürecek bu yolculuk için ilk kalkışı yaptığımızda vertigo ve hafifleme hissinin ardından rüzgarı yüzümde hissetmiş, yükseldikçe küçülen manzara sanki bir haritaya dönüşmüştü.

Yukarıda hava tahmin ettiğimden daha soğuk ve daha rüzgarlıydı. Ama saatte 110 km hızla AirCam’in sunduğu manzarayı başka bir araçta görmek mümkün değildi.

Kuzey Oklahoma’ya, oradan Kansas’a doğru uçarken aşağıdaki tarlaları, tepeleri, yolları, tarlalardaki petrol kuyularını gördük.

Birkaç gün sonra Rocky Dağları görüş alanımıza girmişti. Havanın soğuduğunu hissediyorduk. Kısa yolculuğumuz sırasında ABD’nin en yüksek havaalanı olarak bilinen Colorado’daki 3000 metre yükseklikteki Leadville’e bile indik.

Sırada Colorado-New Mexico sınırındaki Büyük Kum Tepeleri Milli Parkı vardı. Yukarıdan buruşuk bir halı gibi görünüyordu. Bazı tepelerin yüksekliği 200 metreyi aşkındı.

ABD’de 600 bin lisanslı pilot var. İrili ufaklı havaalanı sayısı ise 5200.

Sekiz günlük unutulmaz gezinin son günü Sierra dağlarını ve Yosemite Vadisi’ni geçtik.

California’ya vardığımızda toplam 3200 km yol gitmiş, yedi eyaletten geçip Amerika’nın en güzel milli parklarını havadan ya da karadan görmüştük.

Daha sonra arkadaşlarım AirCam’de uçuş sırasında korkup korkmadığımı sordu. Korkmak aklımdan bile geçmemişti. Tek hissettiğim, gördüğüm manzara karşısındaki hayranlık duygusuydu.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Travel’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.