İtalya'da emekliye 750 euro'ya kadar kemer sıkma iadesi

Telif hakkı AFP

İtalya'da ekonomik krize karşı uygulanan "kemer sıkma" tedbirleri kapsamında maaşlarında kesinti yapılan emekliler, 278-750 euro arası geri ödeme alacak.

Ekonomik krize çare bulması amacıyla 2011'de Cumhurbaşkanı tarafından Başbakanlığa atanan Mario Monti liderliğindeki teknokratlar hükümeti, "İtalya'yı kurtarmak" adlı bir reform paketini uygulamaya koymuştu.

Bu reformlarla, emekli maaşlarının ve katkı paylarının hesaplanma sistemi değiştirilmiş, 1500 euro'nun üzerindeki emekli maaşlarında enflasyon oranında artış yapılması da durdurulmuştu.

Anayasa Mahkemesi ise 30 Nisan'da aldığı kararla, enflasyon ayarlamasının durdurulmasının anayasaya uygun olmadığına hükmetmişti.

Mahkeme kararının ardından mevcut hükümetin atacağı adım beklenirken, Başbakan Matteo Renzi, maaşlarında kesinti yapılan emeklilere kısmi geri ödeme yapılacağını açıkladı.

Geri ödeme onaylandı

Renzi'nin açıklamasının ardından toplanan Bakanlar Kurulu da, geri ödeme planını onayladı.

Buna göre, aylık brüt 3200 euro'nun altında emekli maaşı alanlara 1 Ağustos'tan itibaren 278-750 euro arası geri ödeme yapılacak.

1700 euro maaş alanlara 750 euro, 2700 euro alanlara ise 278 euro iade edilecek. Ödemeler tek seferlik olacak.

3.7 milyon emekliye yapılacak bu geri ödemeler için ihtiyaç duyulan 2.18 milyar euro'luk fon ise, "fakirlikle mücadele" için ayrılan bütçeden sağlanacak.

Halen ekonomik krizin etkileriyle mücadele için bir dizi reform paketi üzerinde çalışan Renzi, bütün kesintilerin geri ödenmesi halinde 18 milyar euro'ya ihtiyaç duyulacağını ve bunun şu anda mümkün olmadığını belirtti.

Renzi, "18 milyar euro'yu sağlamak için okullardan, sosyal hizmetlerden, yollardan kesinti yapmamız gerekir. Bu delilik olur" diye konuştu.

"AİHM'e gideceğiz"

Ancak Renzi'nin bu kısmi ödeme planı, itirazları dindirmedi. Eski Başbakan ve Haydi İtalya partisi lideri Silvio Berlusconi, "Anayasa Mahkemesi'nin kararı net. Bütün emeklilere, kendilerinden alınan geri verilmeli. Renzi'nin girişimi kabul edilemez" dedi.

İtalya İş Sendikası (UIL) ve İtalya İşçi Sendikası Konfederasyonu (CSIL) da, kesintilerin tamamının geri ödenmemesinin Anayasa Mahkemesi kararına uyulmadığı anlamına geldiğini belirtti.

Kuzey Ligi lideri Matteo Salvini ise hükümeti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet edeceklerini söyledi.

İlgili haberler