İmralı Heyeti: AKP, PKK'yı çatışma zeminine çekmeye çalışıyor

Telif hakkı HATICE KAMER

Çözüm sürecine yönelik girişimleri kapsamında Pazartesi günü Kandil'den dönen İmralı Heyetinin üyeleri iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ni (AKP), "PKK'yı çatışma zeminine çekmeye çalışmakla" suçladı.

Diyarbakır'da basın toplantısı düzenleyen heyetin üyelerinden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili ve Diyarbakır Milletvekili adayı İdris Baluken, KCK'nın "çatışmasızlığın süreç için en kıymetli kazanım olduğu" açıklamasını yaptığını hatırlattı.

İdris Baluken buna karşın Ağrı ve Roboski'de başlayan askeri operasyonların sürdüğünü, AKP'nin hemen her gün askerleri çatışma alanlarına gönderdiğini ve ölümlerin yaşanması için PKK'yı çatışma zeminine çekmeye çalıştığını söyledi.

Baluken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerinin söylemlerinin "çözüm sürecini sekteye uğrattığı" değerlendirmesini yaptı.

'Cumhurbaşkanında akıl tutulması var'

HDP milletvekili BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada da şu ifadeleri kullandı:

"Şu anda Cumhurbaşkanında tam bir akıl tutulması var. Rasyonel akıl devreden çıkmış durumda, gözünün önünde iktidar hırsının oluşturduğu bir sultanlık perdesi var ve bu ülke açısından da çok sıkıntılı bir durum. Dolayısıyla onun nasıl bir tavır geliştireceği konusunda da mantıklı bir yorum yapamıyoruz."

İmralı Heyeti, Kandil'de KCK yetkilileriyle altı saat süren bir görüşma yapmıştı. Görüşmeye katılan diğer heyet üyeleri ise son dönemde Kürt kadın hareketinin önde gelen isimlerinden Ceylan Bağrıyanık ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle'ydi. Baluken, Bağrıyanık ve Dicle bugün Diyarbakır'da çözüm sürecinin üç aylık değerlendirmesini yaptı.

'Erdoğan, Dolmabahçe mutabakatını boşa çıkardı'

İdris Baluken basın toplantısında, 28 Şubat 2015'te İmralı Heyeti ve Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın Diyarbakır'daki birlikte açıkladıkları metni hatırlattı.

Telif hakkı AP

Baluken İmralı'ya gidecek bir İzleme Heyeti ile birlikte asgari müştereklerde uzlaşma sağlanması durumunda PKK lideri Abdullah Öcalan tarafından KCK'ya çağrı yapılabileceğini, Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silahlı mücadele yerine demokratik siyasetin kararlaştırılacağı bir kongre çağrısında bulunulabileceğini söyledi.

HDP milletvekili buna karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ise "İzleme Heyeti'nin kurulmasını yanlıştı", "Dolmabahçe mutabakatı doğru değildi", "Ortada bir müzakere masası ve taraflar yok", "Kürt Sorunu yoktur" gibi değerlendirmeleri ile Dolmabahçe mutabakatının boşa çıkardığını söyledi.

'Öcalan'a tecrit uygulanıyor'

HDP milletvekili İdris Baluken ise en son 5 Nisan'da Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere iki arkadaşlarının İmralı Adası'na gittiğini hatırlattı, İmralı'da yeni bir tecridin başlatıldığını söyledi.

Telif hakkı reuters

İdris Baluken, "Çözüm Sürecinin mimarı olan Sayın Öcalan üzerinde yeni bir tecrit sistemi AKP hükümeti tarafından devreye konmuştur. Tecrit barış umudu üzerine adeta bir karabasan gibi çökmüştür. AKP hükümeti adeta süreci bitirmek üzere en tehlikeli yaklaşımını yani tecrit kartını, devrilmeye çalışılan müzakere masasının üzerine koymuştur" diye konuştu.

Baluken, seçim sürecinde HDP bürolarına ve çalışanlarına yapılan saldırıların da, "Cumhurbaşkanı ve AKP hükümeti yetkililerinin kullandığı hakaret ve tehdit dilinin bir sonu" olduğunu belirterek, "Yandaş medya aracılığıyla HDP'ye karşı psikolojik linç kampanyası devreye konmuştur" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ise bugün İstanbul'da yaptığı bir konuşmada HDP'yi ve partinin eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ı şu sözlerle eleştirmişti:

"Bölgede her türlü tehdidi, şantajı yapacaksın, sonra ben şu kadar oy aldım…Peki o oylara şaibe karışmaz mı? Hadi örgüt silah bıraksın da, göreyim bakalım ne kadar oy alıyorsun. O zaman görelim etin ne, budun ne."

İlgili haberler